Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają końca XX w., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych w czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Biblioteki szkolne w budynku A i B naszej szkoły, zaprosiły swoich czytelników do takich wydarzeń i akcji czytelniczych jak:
- Konkurs „Motyw książki w malarstwie- kto namalował te obrazy?”: zadaniem uczestników było odszukanie autora obrazu, który w swoim dziele zamieścił wizerunek książki. Wśród poprawnych odpowiedzi wylosowano i nagrodzono dziesięć osób.
- Na korytarzu szkoły przygotowano ścianę z „Skrzydlatymi Słowami” czyli cytatami, powiedzeniami, aforyzmami o książkach i czytaniu.
- W sali bibliotecznej ustawiono regał z książkami „Bookflix” polecanymi przez uczniów dla uczniów.
- Uczniów klas pierwszych branżowych zaproszono do szkolnej biblioteki na nietypową lekcję języka polskiego, na której przybliżono uczniom tradycje i obrzędy związane z Świętem Zmarłych w nawiązaniu do „Dziadów” Adama Mickiewicza.
- Wszystkich kochających czytać zaproszono do nadsyłania zdjęć promujących pasję czytania widzianą przez pryzmat obiektywu, czyli do udziału w zabawie czytelniczo-fotograficznej „ Przyłapani na czytaniu” – fotorelacja na profilu fb szkoły.
- To się czyta! W holu naszego liceum pojawiły się krótkie recenzje książek najchętniej czytanych przez młodzież szkolną. Uczniowie zachęcali w nich swoich rówieśników do przeczytania różnorodnych książek: młodzieżowych, obyczajowych, sensacyjnych, kryminalnych oraz oraz fantasy.
- W akcji czytelniczej booktalking wzięły udział klasy pierwsze i drugie liceum. Celem tego przedsięwzięcia było zachęcanie do sięgania po różnego rodzaju literaturę, podnoszenie poziomu czytelnictwa, ale także doskonalenie umiejętności autoprezentacji i umiejętności językowych. Zaprezentowano wiele książek różnego gatunku (od kryminałów, powieści obyczajowych, fantasy aż do książek biograficznych i psychologicznych).
- W bibliotece licealnej została przygotowana wystawa książek, które chętnie czytają nauczyciele i które chcieliby polecić swoim uczniom.
- Z okazji 100. rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej przygotowana została gazetka ścienna prezentująca różne ciekawostki z życia naszej Noblistki oraz najbardziej znane utwory tej poetki. Dodatkowo Martyna Wencka i Klaudia Brzeska będą reprezentowały nasze liceum w konkursie recytatorskim wierszy Wisławy Szymborskiej „Niektórzy lubią poezję…”. Organizatorem tego konkursy dla uczniów szkół ponadpodstawowych w powiecie nowotomyskim jest Centrum Kultury i Biblioteka w Opalenicy.
- W obu budynkach na korytarzach szkoły umieszczono plakaty i informacje o korzyści płynących z czytania.