Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne? Działająca w szkole grupa „antydepresantek” ma dla Was garść dobrych rad!

• 1. Wysypiaj się

Sen to jeden z najlepszych przyjaciół naszego ciała i ducha. Zadbaj o niego, a on zadba o Ciebie. Kładź się spać na tyle wcześnie, byś rano czuł się rześko. Jeśli masz problem z chodzeniem spać o regularnych porach, skorzystaj z aplikacji w telefonie, która będzie Ci o tym przypominać. Pamiętaj jednak by przed samym pójściem spać na conajmniej godzinę odpocząć od urządzeń elektronicznych. Przed snem warto także wywietrzyć sobie pokój, by w nocy odpowiednio się dotlenić 🙂

• 2. Ćwicz

Z całego spektrum różnych rodzajów aktywności fizycznej wybierz coś dla siebie! Coś co Cię nie męczy i sprawia Ci przyjemność. Mogą to być biegi z panią Anną Sołtysik-Śliwą lub aerobik z panią Bernadettą Lejwodą. Możesz też praktykować z dala od szkoły 😉 Jeśli nie lubisz wysiłku fizycznego wybierz się na spacer lub spróbuj ćwiczeń, które nie wymagają go zbyt wiele. Ze swojej strony gorąco polecamy jogę – wpływa pozytywnie nie tylko na ciało, ale także na spokój ducha 🙂

• 3. Rozwijaj zainteresowania

Jest coś co szczególnie Cię interesuje? Nie odkładaj tego na później! Nawet małe kroczki, ale systematyczne pomogą Ci stać się naprawdę dobrym w ukochanej przez Ciebie dziedzinie. Nie zaniedbuj swoich pasji, postaraj znaleźć na nie choć chwilę czasu każdego dnia. To one dodają smaczku naszemu życiu, poprawiają nam samopoczucie i sprawiają, że czujemy się spełnieni.

• 4. Relaksuj się

Wiemy, że to nie takie proste, ale chcemy polecić kilka sposobów do przetestowania (niebawem rozwiniemy ten temat). Na początek polecamy: relaksacje prowadzone (np. na youtubie), aplikacje z nagraniami, które pomagają nam się relaksować, modlitwę, medytację lub po prostu leżenie na plecach i spokojne głębokie oddychanie przez kilka minut. Zrelaksować się można także w gorącej kąpieli lub np. na basenie czy w saunie – próbujcie i szukajcie sposobów najskuteczniejszych dla Was!

• 5. Rób innym miłe niespodzianki

„Random act of kindness” czyli miłe niespodzianki, którymi możemy zaskoczyć naszych bliskich bądź przypadkowe osoby spotykane na ulicy poprawiają humor nie tylko im, ale także nam. Powiedz komuś coś miłego, zrób mu przysługę, pomóż babci zanieść zakupy do domu, umyj mamie samochód, przygotuj kolację dla rodziny, kup czekoladę swojej przyjaciółce – możliwości są niezliczone, a każda z nich wpłynie pozytywnie na nas i nasze otoczenie.

• 6. Bądź wdzięczny za to co masz

Często w pogoni za szczęściem nie zauważamy, że często mamy tak wiele, że nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy już byli szczęśliwi… Pamiętaj, że jeśli masz chociażby dach nad głową i masz co włożyć do garnka, to jesteś wyjątkowym szczęśliwcem. Jeśli jest Ci ciepło w domu, masz dostęp do wody pitnej, żyjesz w wolnym kraju nie nękanym wojną – szczęściarz z Ciebie! Codziennie przed snem pomyśl o pięciu  rzeczach, za które jesteś wdzięczny, zobaczysz że od razu poczujesz się lepiej! Praktykuj codziennie! 🙂

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli Twój zły nastrój utrzymuje się od kilku tygodni, a Ty martwisz się swoim stanem, zwróć się do zaufanego nauczyciela, wychowawcy, pedagoga szkolnego lub psychologa.

Możesz także skorzystać z pomocy instytucji zewnętrznych:

www.stopdepresji.pl

Antydepresyjny Telefon Zaufania ITAKA

Dziewczyny zebrały dla Was także kilka porad od Waszych nauczycieli: