#”Pan Tadeusz” – wyróżnienie dla Wiktorii

Choć wielu młodym ludziom polska epopeja narodowa nie wydaje się zbyt porywającą lekturą, okazuje się, że na kartach dzieła Mickiewicza nietrudno odnaleźć wciąż aktualne refleksje i barwne opisy, a postacie wykreowane przez naszego wieszcza nadal urzekają autentycznością swych przeżyć oraz niezwykłą osobowością. Przekonali się o tym uczestnicy Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego #”Pan Tadeusz”, którego finał odbył się 26 października br. w Lesznie.

Naszą szkołę, a jednocześnie region poznański reprezentowała uczennica klasy II b, Wiktoria Klimek, która, uzyskując drugie miejsce w eliminacjach półfinałowych, dostała się do finału konkursu. W przestronnej auli Wyższej Szkoły Humanistycznej zebrali się reprezentanci regionów naszego województwa – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. W skład komisji oceniającej wystąpienia konkursowe weszki przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Centrum Doskonalenia Zawodowego w Lesznie, lektorka – Krystyna Czubówna oraz aktor – Piotr Cyrwus. Sama możliwość zaprezentowania się przed tak zacnym jury była dla młodych recytatorów niezwykłym doświadczeniem. Wiktoria zaprezentowała fragmenty monologu Telimeny, w którym dała wyraz emocjom targających odrzuconą kobietą, w czym – trzeba przyznać – była niezwykle przekonująca. Za swoją interpretację wybranego tekstu otrzymała wyróżnienie.

Udział w gali konkursowej przekonał, że Mickiewiczowska epopeja jest dziełem uniwersalnym i ponadczasowym, a dzięki jej znajomości można osiągnąć sukces.