Trening kompetencyjny dla klas maturalnych o profilu policyjnym.

W dniach 10-11 października 2018 uczniowie klasy III c o profilu bezpieczeństwo publiczne brali udział w dwudniowym treningu kompetencyjnym dla klas maturalnych. Trening ten był zorganizowany w ramach pomocy dydaktycznej w nauczaniu klas o profilu policyjnym, objętych patronatem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu.

Zaraz po przyjeździe na miejsce oraz sprawnym zakwaterowaniu uczestnicy mieli okazję brać udział w zajęciach wprowadzenia do treningu kompetencyjnego oraz spróbować swoich sił podczas symulacji rozmowy kwalifikacyjnej przed komisją.

Następnie odbyły się warsztaty z zakresu komunikacji niewerbalnej i autoprezentacji, które zostały przeprowadzone przez trenera interpersonalnego. Kolejnym punktem programu były wspólne zajęcia integracyjne,  urozmaicone śpiewem przy akompaniamencie gitary. Dzień pierwszy zakończył się kolacją oraz przemarszem w pełnym umundurowaniu po okolicznych ulicach.

W odróżnieniu od dnia pierwszego, drugi dzień został spędzony w praktycznie ciągłym ruchu. Po śniadaniu cała grupa udała się do Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu na wykład akademicki. Po tej wizycie uczniowie udali się na Wydział Kadr i Szkolenia KWP w celu ćwiczeń na policyjnym torze przeszkód. Każdy chętny mógł sprawdzić siebie oraz zmierzyć swój czas na  profesjonalnym torze. Sprawność wielu uczniów była fantastyczna.  Było co podziwiać 🙂

Ostatnim punktem programu była wizyta w SKODA Auto-Lab, gdzie wszyscy, łącznie z opiekunami mieli szansę na wzięcie udziału w symulacji dachowania, nagłego hamowania oraz usłyszenia niezwykle praktycznych porad zachowania bezpieczeństwa na drodze.

Dwudniowy trening kompetencyjny na pewno można uznać za udany. Miał on charakter uniwersalny i praktyczny. Zajęcia warsztatowe z zakresu sztuki autoprezentacji pomogły pogłębić wiedzę o sobie, co zapewne przyczyni się do bardziej świadomego wyboru ścieżki zawodowej oraz innych wyzwań związanych z przekroczeniem progu dorosłości.

Dziękujemy kadrze prowadzącej trening kompetencyjny z Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz opiekunom Pani Barbara Rau oraz Panu Rafałowi Bryks, bez których wycieczka na pewno nie odbyłaby się w takiej miłej atmosferze.

Opracowała :  Magdalena Halkowicz