Debaty Oksfordzkie

Debata oksfordzka to subtelna i wymagająca sztuka prowadzenia dyskusji. Dlaczego sztuka? Bo to wyjątkowa umiejętność w kilka minut przedstawić wypowiedź pełną treści, logiczną i atrakcyjną w formie. Debata oksfordzka pozwala na rywalizację z przeciwnikiem reprezentującym stanowisko przeciwne jedynie przy pomocy wagi argumentów. Ogromny nacisk kładzie też na kulturę dyskusji.

Uczniowie naszej szkoły, doceniając zalety tej formy wystąpień publicznych, już od kilku lat doskonalą swoje umiejętności debatanta. Korzystają z warsztatów prowadzonych przez Fundację Edukacyjną G5, debatują ze sobą, by w pełni opanować sztukę kulturalnego spierania się na argumenty. Korzystają też z każdej okazji, by sprawdzić swoje umiejętności.

W sobotę, 13 października 2018 r. w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu odbyły się eliminacje do III Wielkopolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich. Wzięły w nich udział drużyny z Konina, Tarnowa, Swarzędza oraz drużyna z naszej szkoły w składzie: Leokadia Müller😄, Dawid Stachowiak😄, Adrian Skotarczyk😄 i Mateusz Merda😄. Uczniowie stoczyli po trzy pojedynki w systemie grupowym „każdy z każdym”. Zawzięcie debatowali na następujące tematy:

  1. Pretensje Grecji względem Macedonii są bezpodstawne.
  2. Dyscypliny e-sportowe powinny być włączone do programu igrzysk olimpijskich.
  3. Do Konstytucji RP należy wpisać zasadę niepołączalności urzędów Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Na przygotowanie się do turnieju mieli zaledwie tydzień, ale dzięki wspólnej, wytężonej pracy i pomocy nieocenionej Zuzanny Schuster 😍,  sprostali wyzwaniu i pokazali na co ich stać.

Miło nam poinformować, że nasi debatanci wyszli zwycięsko z eliminacji i uzyskali awans do finału III Wielkopolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich, który odbędzie się 8 grudnia 2018 r. na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.

Naszej drużynie serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w finale 😍