„Twój Vincent” poruszył całą wycieczkę ;)

Każdy przynajmniej raz w życiu widział słynne obrazy Vincenta van Gogha takie jak „Słoneczniki” czy „Gwieździsta noc”. Nie każdy jednak zgłębiał pewnie historię życia tego artysty. Uczniowie z naszej szkoły zaciekawieni biografią malarza, wybrali się do kina na film pt. „Twój Vincent”, który opowiada o życiu – a właściwie śmierci van Gogha. Produkcja wywołała na nas ogromne wrażenie, a nabyta wiedza z pewnością pozwoli lepiej zrozumieć obrazy tego artysty.

„Twój Vincent” opowiada zagatkowej śmierci znanego artysty Vincenta van Gogha. Niedoceniany za życia malarz borykał się z wieloma problemami, również psychicznymi. Społeczeństwo miało problem z zaakceptowaniem jego i jego pasji. Wiele razy spotykał się z wyzwiskami i szykanowaniem ze strony innych, w efekcie czego trafił pod opiekę psychiatry.  Film biograficzny pokazuje prawdziwą, poruszającą historię van Gogha, o której wielu ludzi nie miało pojęcia, jednocześnie pozostawia wiele niedopowiedzeń, zwracając uwagę na fakt, że każda bliska artyście osoba ma zupełnie inny punkt widzenia na możliwą przyczynę jego śmierci.

Podziw wzbudza również fakt, że każda z 65.000 klatek filmu jest obrazem olejnym, namalowanym na płótnie przy użyciu tej samej techniki, jaką stosował Van Gogh. Nad tym niezwykłym dziełem pracowało ponad stu polskich artystów. Jak podaje Filmweb jest to pierwszy na świecie animowany film pełnometrażowy, który powstał w ten sposób. Nawet osoba, która nie interesuje się malarswem i sztuką przyzna, że poruszył serce oglądającego.

Po wyjściu z kina nadszedł czas na bardzo ważny punkt wycieczki – obiad w „maku”. Najedzeni i zadowoleni z filmu wróciliśmy do Zbąszynia. Mimo że ominęło nas kilka lekcji w szkole, czas spędzony w Poznaniu na pewno nie był czasem zmarnowanym.

Tekst: Aleksandra Kromska, kl. 3a