II Wielkopolski Turniej Debat Oksfordzkich

W niedzielę 12 listopada 2017 roku czworo uczniów z LO w Zbąszyniu –  Zuzanna Schuster, Julia Kubicka, Robert Bielaszewski i Adam Falkowski, wraz z opiekunkami – panią Magdaleną Cieślak oraz panią Katarzyną Kubiak, udali się na Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.

Odbywał się tam II Wielkopolski Turniej Debat Oksfordzkich. Przygotowania zaczęliśmy już w październiku, kiedy to w budynku A naszej szkoły odbyły się dwa spotkania warsztatowe przeprowadzone przez pracującego w Fundacji Edukacyjnej G5  Sebastiana Kuberę, którego wspierali Jacek Sołtysiak i Fryderyk Małecki. Udział w tych zajęciach pomógł nam się przygotować do debat. Zdobyliśmy też wiedzę na temat tego, w jaki sposób pozbyć się strachu przed wypowiedziami na forum. Trenerzy przeprowadzili również różne ćwiczenia z zakresu prowadzenia dyskusji, a także pracy grupowej, budowy argumentu oraz  – zgodnego z ideą debaty oksfordzkiej – kulturalnego zbijania argumentów oponenta.

Uczniowie przez ponad trzy tygodnie ciężko pracowali, by przygotować siedem tez na turniej. Pracując, przygotowywali stanowisko propozycji oraz opozycji. Wreszcie niedzielnego poranka wylosowali trzy z siedmiu tez i odbyli pełne emocji debaty. Mimo starań, do domu wrócili wyłącznie, a może z aż nowym doświadczeniem i gotowi dalej szlifować swoje umiejętności mówców, by w przyszłości osiągać wyższe wyniki i przeżyć jeszcze raz tak owocne debaty.

Julia Kubicka kl. III a