Ekologia ma znaczenie – Dni Bez Plastiku

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, który obchodzony jest 22.04.2022 roku, w naszej szkole w dniach od 26-28 kwietnia zostały zorganizowane przez nauczycieli geografii panią Sarę Wolnik oraz panią Joannę Galas oraz nauczycieli biologii i chemii – pana Jarosława Jankowiaka oraz panią Karolinę Freyer – Bonecką Dni Ekologiczne pod hasłem Ekologia ma znaczenie – Dni Bez Plastiku. Głównym celem Dni Ekologicznych było uświadomienie młodzieży problemu klęski ekologicznej, jaka zagraża naszej Planecie i zrozumienie, że każdy z nas powinien postępować w sposób racjonalny, minimalizując przy tym zużycie plastiku w codziennym życiu oraz generując mniej śmieci. W ramach obchodów w dniu 27 kwietnia w budynku liceum oraz 28 kwietnia w budynku technikum oraz szkoły branżowej odbyły się pokazy mody nieekologicznej, podczas których młodzież zaprezentowała się w strojach pochodzących z recyklingu. Każda klasa zaprezentowała strój damski oraz męski. Zaangażowanie i pomysłowość młodzieży była godna podziwu. Pierwsze miejsce zajęła klasa 2a, drugie miejsce klasa 3bsp oraz 2c, trzecie miejsce przypadło klasie1b. Zwycięską parą zostali Olga Jędrasiak oraz Oliwer Pawlik, natomiast w budynku technikum oraz szkoły branżowej pierwsze miejsce zdobyła klasa 2ab, drugie miejsce klasa 3cbp, trzecie miejsce 3tech. Zwycięską parą zostali Martyna Lalik oraz Miłosz Karpicki. Podczas Dni Ekologicznych w naszej szkole została również zorganizowana gazetka przygotowana przez uczniów klas pierwszych pod hasłem Ekologia ma znaczenie w ramach akcji uświadamiania, jak ważne są zagadnienia ekologiczne dla prawidłowego funkcjonowania świata. Dnia 26 kwietnia odbyła się część ustna konkursu ekologiczno-prozdrowotnego „1 z 10” zorganizowana przez pana Jarosława Jankowiaka. Odbyła się również sesja dla uczniów z klas o profilu biologicznym. Podczas sesji przedstawione zostały wyniki badań jakości powietrza i wody, które zaprezentowali uczniowie z klasy 2b. Zorganizowana została też akcja zbierania zużytych telefonów komórkowych. Zachęcaliśmy też całą społeczność szkolną do zaangażowania się w akcję Dni bez plastiku, podczas której uczniowie:

– przynosili zdrowe śniadania,

– nie korzystali z butelek plastikowych,

– przynosili napoje w wielorazowych opakowaniach,

– nie kupowali „śmieciowego jedzenia”.

Zachęcaliśmy wszystkich do zdrowego i ekologicznego podejścia do odżywiania, aby zrozumieć, że ratowanie świata powinniśmy zacząć od siebie.