Symulacja wyborów w Garczyńskim

Jak wiadomo wielkimi krokami zbliżają się wybory parlamentarne. Już 13 października Polacy podejmą decyzję dotyczącą przyszłości naszego kraju. Niestety jak zaobserwowano na przestrzeni lat, frekwencja w wyborach jest zawsze wyjątkowo niska. Szczególnie tyczy się to młodzieży, która deklaruje brak zainteresowania polityką. Taka ignorancja jest wysoko szkodliwa zarówno dla naszej ojczyzny, jak i naszego narodu. Dlatego też prowadzone są różnorakie akcje, mające na celu poszerzenie wiedzy młodych ludzi na temat wyborów i zachęcenie ich do oddania swojego jakże ważnego głosu.  Jedną z nich jest projekt „Młodzi Głosują”, realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jest on prowadzony w szkołach ponadpodstawowych od 25 lat. W tym roku wzięli w nim udział również członkowie Samorządu Garczyńskiego z Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu. W ramach akcji musieli oni wykonać trzy zadania. Pierwszym było sprawdzenie wiedzy o wyborach w środowisku szkolnym. Przeprowadzili więc dwuetapowy quiz we wszystkich klasach naszego liceum. W pierwszym etapie zostało wyłonionych po dwóch liderów z każdej klasy, którzy następnie zmierzyli się ze sobą w wielkim finale. Drugim zadaniem było zorganizowanie akcji pro frekwencyjnej.  W tym celu, w całej szkole porozwieszane zostały liczne plakaty, a uczestnicy projektu przeprowadzili w każdej z klas lekcję pod tytułem „Świadomy Wybór”, mającą na celu przekazać młodzieży wiedzę o tym, jak w łatwy sposób dowiedzieć się jaką partię popierają, co powinno wpłynąć na ich wybór, czym tak naprawdę jest polityka i jak ważny jest ich głos. Dodatkowo, przez cały okres trwania projektu na internetowej stronie samorządu szkolnego, zamieszczane były wszelakie, bezstronne spoty wyborcze zachęcające do głosowania. Trzecim, ostatnim już  zadaniem było zorganizowanie samej symulacji wyborów parlamentarnych w naszej szkole. Miało to miejsce 08.10.2019 roku. Czworo uczniów z samorządu zasiadło w komisji, sumiennie spisywało wszystkich przyszłych wyborców a następnie przeliczało głosy. Jak się okazało najwięcej ich zdobyła Koalicja Obywatelska ponieważ aż 36,2%. Na drugim miejscu ustosunkowała się Konfederacja Wolności i Niepodległości z liczbą 28,7%, natomiast na trzecim Sojusz Lewicy Demokratycznej z liczbą 17,8%.  Pozytywnie zaskoczyło nas tak wysokie zaangażowanie uczniów Liceum Garczyńskiego w całą tę akcję, poziom ich wiedzy na temat wyborów oraz frekwencja na nich, która wynosiła aż 71%. Mamy ogromną nadzieję, że te działania spowodują, iż więcej osób na poważnie weźmie sobie  los naszego kraju do serca i 13 października stanie przed urną.

tekst: Selena Soporowska