Podróż do przeszłości

Uczniowie klasy drugiej przyrodniczo-medycznej jako grupa projektowa Klasa Akademicka udali się na wycieczkę, która była swego rodzaju podróżą w czasie do przeszłości Wielkopolski, tej przyrodniczej i tej historycznej. To właśnie zmiany zachodzące w czasie są motywem przewodnim naszego  projektu.

W Centrum Edukacji Ekologicznej Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach poznawaliśmy przyrodę naszego regionu, taką, jaka była przed ingerencją człowieka. Najpierw w Muzeum Przyrodniczym, a potem w na ścieżce dydaktycznej w terenie, gdzie mogliśmy przetestować, czy nasze kurtki na pewno są nieprzemakalne, a podeszwy butów antypoślizgowe.

W Rogalinie spotkaliśmy się z historią kultury Wielkopolski, o którą zabiegali przedstawiciele rodziny Raczyńskich. Zwiedziliśmy pałac i galerię obrazów, które ostatni właściciel  z rodu Raczyńskich przekazał narodowi polskiemu i dziś są częścią Muzeum Narodowego w Poznaniu. Na koniec odwiedziliśmy w pałacowym ogrodzie świadków dawnych czasów – dęby rogalińskie Lecha, Czecha i Rusa.

Wracaliśmy przekonani, że te  miejsca powinien  zobaczyć każdy, kto chce poznać,  jak wyglądała przyroda i życie ludzi w minionych już czasach.