Ponownie na Gali Szkoły Dialogu

„Państwa działalność to przykład współczesnego patriotyzmu, który buduje zrozumienie dla innych kultur i religii oraz stanowi wymierny wkład społeczności Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu w zapobieganie uprzedzeniom, ksenofobii i antysemityzmowi.” – to fragment pisma wicemarszałka Senatu Rzeczypospolitej, Bogdana Borusewicza, do dyrektora naszej szkoły, które otrzymaliśmy wraz z dyplomem za kontynuowanie działań podjętych w ramach  programu „Szkoła Dialogu 2014”.

Oba dokumenty wręczono podczas Gali Szkoły Dialogu naszym licealistom: Zuzannie Juś, Wiktorii Klimek, Wojciechowi Bobkowi oraz Maksymilianowi Chwałkowskiemu, którzy reprezentowali kilkunastoosobową grupę uczniów zaangażowanych w minionym roku w działania na rzecz dialogu polsko-żydowskiego.

Uroczystość odbyła się 26 lutego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Przed rozpoczęciem części oficjalnej we foyer teatru odbyła się interaktywna prezentacja instytucji i organizacji zajmujących się relacjami polsko-żydowskimi oraz historią polskich Żydów, m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Na galę zostały zaproszone reprezentacje szkół z całej Polski, które realizowały lub kontynuowały projekt. Uroczystość uświetnili swą obecnością wybitni goście: Anna Azari – ambasador Izraela w Polsce, Michael Schudrich – naczelny rabin Polski, Bogdan Borusewicz – wicemarszałek senatu, Henryk Wujec – przewodniczący Rady Fundacji Forum Dialogu, a także działacz opozycyjny z czasów PRL oraz Rafał Trzaskowski – Prezydent Warszawy. W swych wystąpieniach podkreślali znaczenie działań podejmowanych przez młodzież w celu poznania  wspólnej historii Żydów i Polaków. Wielkie wrażenie wśród zebranych na widowni teatru wywarł materiał filmowy, którego bohaterami byli – goszczący na gali – ocaleni z Zagłady i Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Inne, ale równie wielkie emocje wywołał występ zespołu „Hańba” wykonującego wiersze poetów żydowskich do muzyki klezmerskiej.

Po części oficjalnej wszyscy zostali podjęci we foyer teatru słodkim poczęstunkiem – szczególnie zasmakowały nam lody Grycan i pyszne korzenne ciasteczka!

Zwieńczeniem naszej wyprawy do stolicy był niemal wiosenny spacer po Placu Zamkowym, Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie.

Możliwość uczestniczenia w Gali Szkoły Dialogu stanowiła dla nas nie tylko satysfakcję z podejmowanych przez nas działań (m.in. przygotowania programu artystycznego „Wszyscy braćmi być powinni” z okazji 80. rocznicy wypędzenia Żydów z III Rzeszy do Zbąszynia, spotkania z Isabell i Chaimem Webberami – potomkami rodziny żydowskiej pochodzącej z okolic naszego miasta), ale również dała motywację do realizacji kolejnych przedsięwzięć oraz odkrywania dziejów naszych żydowskich przyjaciół.

tekst: Zuzanna Juś