Wycieczka edukacyjna z zakresu pożarnictwa dla klas bezpieczeństwa publicznego.

13 listopada 2018 r. klasy mundurowe udały się na wycieczkę edukacyjną, którą zorganizowali uczniowie klasy 3c bezpieczeństwa publicznego Gabriel Piotrowski, Eryk Lekki, Patryk Kossowski oraz Filip Nowicki.  Pierwszym punktem wycieczki było Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. Zobaczyliśmy wiele eksponatów, m.in. 26 sikawek konnych (lata 1776–1923), kolekcję hełmów i mundurów, motopompy ( najstarsze z lat 30. XX w.), medale, plakaty, księgozbiór i 24 sztandary strażackie, zabytkowe samochody strażackie i inny sprzęt ciężki wśród nich dwa chevrolety z 1927 roku, bedford drabina z 1954 roku, Star 20 z 1953 roku i dwa magirusy. Uczestniczyliśmy również w krótkiej lekcji edukacyjnej pt. „Przyczyny i skutki zagrożeń pożarowych w budynkach”. Następnie udaliśmy się na Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie. Zobaczyliśmy wyposażenie pojazdów PSP,  miejsce dowodzenia akcjami oraz salę edukacyjną „Ognik”. Po komendzie oprowadzał nas mł.asp Waldemar Wielgosz.  Po zwiedzeniu komendy pojechaliśmy do Ochotniczej Straży Pożarnej w Świętnie, gdzie przeszliśmy szkolenie z zakresu pożarnictwa z wykorzystaniem domku ogniowego w małej skali. Pokaz i krótkie szkolenie przeprowadził mł.asp. Waldemar Wielgosz. Następnie odbyły się warsztaty w podziale na 3 zespoły z udzielania pierwszej pomocy, operowania prądami gaśniczymi oraz akcji pożarniczej z wykorzystaniem linii gaśniczej. Warsztaty przeprowadzili nasi starsi koledzy wraz z Panem Waldemarem. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wiedzy oraz pasji osób prowadzących zajęcia. Serdecznie dziękujemy organizatorom oraz opiekunom wycieczki.

Było super 🙂