Klasa przyrodniczo-medyczna na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu

26 kwietnia klasa I b przyrodniczo-medyczna pod opieką  pani Justyny Kardasz i pana Jarosława Jankowiaka odwiedziła Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, gdzie na Wydziale Biologii UAM  uczestniczyliśmy w kilku warsztatach i wykładach.

Studentki biologii przybliżyły nam pracę entomologa sądowego – czyli osoby, która zajmuje się badaniem owadów występujących na zwłokach. Uczyliśmy się określać minimalną oraz maksymalną ilość dni, które upłynęły od śmierci. Na zajęciach o nazwie „Rośliny w szkle” dowiedzieliśmy się o metodzie in vitro oraz pasażu. Każdy z uczestników wykonał obie te czynności, przenosząc kawałek rosiczki okrągłolistnej do przygotowanej wcześniej pożywki. Gotowe roślinki mogliśmy w słoikach zabrać do domu. Następne zajęcia laboratoryjne dostarczyły nam wielu informacji na temat właściwości białek i elektroforezy DNA, którą  wykonaliśmy przy pomocy specjalnego sprzętu, przy asyście studentów. Wzięliśmy też udział w  quizie, w którym najlepsze osoby zdobyły upominki. Dowiedzieliśmy się też co nieco o glonach, które podziwialiśmy pod mikroskopem oraz o pasożytach świata i immunohistochemii nowotworów.

Wyjazd przybliżył nam jak wyglądają zajęcia na uniwersytecie i być może zachęcił niektórych do wybrania studiów przyrodniczych po zdaniu matury.