,

Maraton Pisania Listów Amnesty International 2017

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbył się już po raz osiemnasty – w Zbąszyniu po raz dziesiąty. Około 100 osób w ciągu 18 godzin napisało 1800 ręcznie pisanych listów.

Tegoroczny Maraton poświęcony był obrońcom i obrończyniom praw człowieka, którzy na całym świecie podejmują olbrzymie ryzyko i walczą o nasze prawa. Są prześladowani, torturowani, pozbawiani wolności, a nawet zabijani – tylko dlatego, że stanęli w obronie innych. Bez ich odwagi nasz świat pozbawiony byłby sprawiedliwości i równości.

Oni potrzebują naszego wsparcia, dlatego podczas Maratonu pisano listy w obronie obywateli: z Finlandii, Jamajki, Chin, Bangladeszu, Czadu, Hondurasu, Turcji, Madagaskaru, Egiptu oraz Izraela.

Z roku na rok coraz więcej osób angażuje się w działalność na rzecz praw człowieka. Listy powstawały w kawiarniach, bibliotekach czy szkołach. To, co łączyło tak rożne miejsca, to ogromne zaangażowanie i wiara, że słowa mogą zmieniać świat.

– Maraton Pisania Listów to święto praw człowieka. Pomysł powstał wśród warszawskich aktywistów i aktywistek Amnesty International w 2001 roku, obecnie jest to największa akcja ogólnoświatowa na rzecz praw człowieka. Pisząc listy podczas Maratonu, pomagamy Bohaterom i Bohaterkom razem z ludźmi z całego świata. To naszym słowom daje szczególną moc – podkreślała Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska.

W Zbąszyniu około północy „maratończycy” zrobili sobie przerwę na herbatę i ciepły posiłek. O to, abyśmy nie padli z wycieńczenia zadbali nasi lokalni przedsiębiorcy, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Pani Wójcik- Śliwa z „PICCOLO” przywiozła gorące pizze. Dzięki Pani Łokieć z supermarketu „Intermarche” uczniowie mogli pić gorącą herbatę, krzepiącą i pobudzającą kawę, zajadać zdrowe jabłuszka oraz mandarynki, a na osłodę pierniki. Burmistrz Miasta, pan Tomasz Kurasiński, tak jak w zeszłym roku i tym razem, obiecał dać pieniądze na znaczki, aby organizatorzy maratonu mogli wysłać napisane listy do adresatów.

Samorząd Uczniowski już zaprasza na kolejny Maraton 🙂