„Czym pachnie opieka społeczna?”

W dniach  18-21 kwietnia 2016 r. Zespół Szkół nr 2 w Zbąszyniu  gościł partnerską szkołę z Werder/Havel (Niemcy). Inicjatorem projektu, którego tytuł brzmiał: „Czym pachnie opieka społeczna”, był Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Zbąszyniu Marek Furman . Brało w nim udział po dziesięcioro uczniów z Niemiec i Polski oraz po dwóch opiekunów każdego z państw. Przyjazd gości zza granicy poprzedził szereg spotkań organizatorów z osobami mającymi związek z pracą o charakterze społecznym, m.in. z kierownikiem OPS-u w Zbąszyniu, panią Anną Lewandowską, kierownikiem Dziennego Domu Senior-WIGOR w Zbąszyniu, panią Martą Nowotnik, Burmistrzem Zbąszynia, panem Tomaszem Kurasińskim. Dzięki zaangażowaniu wszystkich osób dziś można cieszyć się z pełnego sukcesu, na który złożył się cały szereg atrakcji.

Pierwszy dzień projektu miał charakter bardzo oficjalny i porządkowy. Młodzież zakwaterowała się w Schronisku Młodzieżowym w Zbąszyniu działającym przy Zbąszyniance. Tego dnia miała miejsce uroczysta Inauguracja projektu w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu, następnie wszyscy uczestnicy udali się na spotkanie z zastępcą Burmistrza Zbąszynia, panem Markiem Orzechowskim.  Tam to nastąpił szereg prezentacji dotyczących pracy szeroko rozumianej opieki społecznej. Głos zabrali m.in. pani Anna Lewandowska (kierownik OPS Zbąszyń), pani Marta Nowotnik ( kierownik Domu Dziennego Senior-WIGOR Zbąszyń), z-ca Burmistrza Zbąszynia- pan Marek Orzechowski, dyrektor ZS nr 2 w Zbąszyniu i zarazem Przewodniczący Rady, pan Marek Furman oraz uczestnicy projektu, którzy byli bardzo aktywni i zadawali wiele trafnych pytań.

Drugi dzień wymiany rozpoczął się spotkaniem uczestników z seniorami tamtejszego  Domu Dziennym Senior-WIGOR. To niebywałe, z jakim zaangażowaniem te dwa tak różne pokolenia mogły się ze sobą integrować. Dzięki pomysłowości pani Marty Nowotnik i pani Joanny Przybyły (nauczyciela j. niemieckiego, tłumacza) nikt się nie nudził. Zajęcia językowe w kręgu i zabawy w ruchu były tak przemyślane, by połączyły we wspólnym działaniu młodzież z seniorami. I udało się. Wszyscy zapomnieli o dzielących ich różnicach wieku. O to właśnie chodziło. Po zajęciach młodzież polska i niemiecka z opiekunami udali się do Nowego Tomyśla, by zwiedzić tam najciekawsze miejsca tego miasta, a następnie udać się na spotkanie z Wicestarostą Nowotomyskim, panem Tomaszem Kuczyńskim, który wygłosił  uczestnikom wykład na temat funkcjonowania i finansowania opieki społecznej w Powiecie Nowotomyskim. Młodzież wykazała się elokwencją i zainteresowaniem tym tematem i aktywnie uczestniczyła w rozmowie zadając interesujące pytania, na które z przyjemnością udzielał odpowiedzi pan T. Kuczyński oraz pracownice PCPR- u w Nowym Tomyślu. Dzięki fachowej wiedzy tych Państwa wszystkie wątpliwości zostały rozwiane.  Spotkaniu towarzyszyła miła , przyjazna atmosfera; można było skosztować kawę i pyszne ciastko.

Dzień trzeci obfitował w różnego rodzaju wrażenia. Ponownie doszło do spotkania młodzieży polskiej i niemieckiej z seniorami w Domu Dziennym Senior-WIGOR w Zbąszyniu. Ręce były pełne roboty, ponieważ tego dnia wspólnie gotowano pierogi. Uczestnicy podzieleni byli na zespoły, których opiekunkami były doświadczone w gotowaniu seniorki. Z ich pomocą młodzież wałkowała ciasto, wycinała kółeczka, nakładała farsz i lepiła pierogi ruskie. Niektórzy z uczestników przyznali się, że robili to po raz pierwszy. Pierożki były tak pyszne, że niewiele z nich zostało. Tego samego dnia młodzież i seniorów czekała jeszcze jedna atrakcja: wycieczka do Sanktuarium Matki Cierpliwie Słuchającej  w Rokitnie, wyprawa do Figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie oraz zwiedzanie wystawy i bunkrów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień. W ostatniej atrakcji ze względu na charakter, uczestniczyła tylko młodzież z opiekunami oraz pracownikami  Zbąszyńskiej Telewizji Kablowej.

Czwartek, 21 kwietnia to ostatni dzień projektu. Po śniadaniu młodzież polska i niemiecka udała się na zwiedzanie ciekawych miejsc w Zbąszyniu. Miała okazję podziwiać niezwykłą kolekcję w Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła, podziemną kryptę w Kościele Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej oraz współczesną wystawę dzieł malarskich pana Olgierda Pikiewicza pt. „Trzy pary żółtych skarpetek”. Odmienny charakter miały odwiedziny młodzieży w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zbąszyniu, gdzie uczestnicy projektu mieli okazję obejrzeć obiekt, przyjrzeć się z bliska pracy nauczycieli z wychowankami i podziwiać ich grę na bębnach podczas zajęć muzykoterapii.

Po tak czarującym przedpołudniu wszyscy uczestnicy projektu udali się ponownie do Biblioteki Publicznej, by podsumować wspólne przedsięwzięcie. Spotkanie umiliła obecność Wicestarosty Nowotomyskiego, pana Tomasza Kuczyńskiego, pani kierownik Marty Nowotnik i seniorów, którzy wręczyli wszystkim obecnym specjalnie przygotowane przez siebie na tę okoliczność fantazyjne, wiosenne motyle. Dyrektor ZS nr 2 w Zbąszyniu                      mg Marek Furman dokonał podsumowania projektu. Podziękował za wsparcie finansowe projektu  Staroście Powiatu Nowotomyskiego panu Ireneuszowi Kozeckiemu. Projekt ten był w części finansowany przez Polsko – Niemiecką Współprace Młodzieży w kwocie 4200zł.

Gościom z Niemiec było niezmiernie miło, jednak czas naglił, projekt dobiegł końca i po zrobieniu pamiątkowej fotki wszyscy musieli się pożegnać. Z pewnością nie był to czas stracony. Tych kilka dni sprawiło, że wszyscy uczestnicy tego wyjątkowego projektu zapomnieli o dzielących ich granicach. Nie liczyły się: wiek, narodowość, bariera językowa a nawet historia.

 

I.Skałecka

 

DSC00018   DSC00074   DSC00044   DSC00038   DSC00032   DSC00089   DSC00091 (1)   DSC00024   DSC00036   DSC00016   DSC00034   DSC00100 (1)   DSC00069   DSC00102 (1)   DSC00109 (1)   DSC00120   DSC00142   DSC00154   DSC00052   DSC00203   DSC00200  DSC00195   DSC00192  DSC00178  DSC00164