WOLONTARIUSZE ZESPOŁU SZKÓŁ NR 2 W ZBĄSZYNIU SIĘ NIE NUDZĄ!
Okres nauki w szkole wydaje się najwłaściwszy dla kreowania postaw altruistycznych. Młodych ludzi cechuje bowiem poczucie wspólnoty. Są oni skłonni akceptować normy i zasady, wykazywać otwartość i ciekawość świata. Wolontariat odciska swoje dobroczynne piętno we wszystkich dziedzinach życia, jest jedyną w swoim rodzaju formą kształcenia. W obecnych czasach trudno znaleźć inne, lepsze narzędzie edukacji obywatelskiej. Młodzież ma szansę uczestniczyć w zajęciach zgodnie z zainteresowaniami, podjąć się zadań wzbogacających jej doświadczenia i umiejętności. Udział w wolontariacie w wyniku nabytych doświadczeń pozwala sprecyzować zainteresowania, znaleźć pomysł na zawód, studia, a czasem po prostu dorosnąć.
Szkolny Klub Wolontariusza PCK w Zespole Szkół nr 2 w Zbąszyniu działa aktywnie od 2007 roku. Obecnie opiekę nad 19 wolontariuszami sprawują panie Renata Knop i Magdalena Szulc.
Ideę wolontariatu członkowie SKWPCK, realizują poprzez cykliczne działania na rzecz środowiska lokalnego i nie tylko, np.:
– świąteczną zbiórkę żywności,
– opiekę nad zapomnianymi grobami,
– korepetycje koleżeńskie,
– pomoc w czasie akcji krwiodawstwa odbywających się na terenie naszej szkoły,
– całoroczną zbiórkę plastikowych nakrętek na rehabilitację dla chorych dziewczynek,
– zbiórkę pieniędzy na rzecz Góry Grosza.
W tym roku szkolnym podjęliśmy:
– współpracę z Dziennym Domem „Senior-Wigor”, w którym wolontariusze pomagają podopiecznym tego domu w zdobyciu umiejętności z zakresu podstawowej obsługi komputera. Uczniowie w przystępny sposób przekazują wiedzę na temat najpopularniejszych programów, takich jak Edytor tekstu czy Paint. Dzięki wolontariuszom Seniorzy dowiadują się, jak korzystać z poczty elektronicznej, jak rozmawiać i nawiązywać kontakty np. przez Skype’a, a także jak zrobić zakupy na Allegro, dzięki temu jego podopieczni mogą pewniej wkroczyć w świat nowoczesnych technologii,
– zorganizowaliśmy zbiórkę odzieży dla Caritas przy Parafii w Zbąszyniu,
– zorganizowaliśmy zbiórkę maskotek dla dzieci przebywających na oddziale nowotomyskiego szpitala.
Wolontariusze zapytani o to, dlaczego pomagają i co daje im wolontariat, odpowiedzieli:
„W dzisiejszych czasach trudno znaleźć czas na wolontariat. Jednak praca w wolontariacie łączy nas z ludźmi. Jest to jedna z ważniejszych zalet. Patrzenie na rozwój otaczającego społeczeństwa daje mi dużo radości. Poprzez dołączenie do wolontariatu zwiększyłam poczucie własnej wartości i czuję się bardziej spełniona życiowo. W przyszłości chciałabym nadal kontynuować pracę na rzecz wolontariatu”- Alicja Maciejewska klasa IV Technikum Ekonomiczne.
„Wolontariat jest dla mnie niezwykłym doświadczeniem. To radość dawania siebie innym, ale również pokazanie, że można być dobrym człowiekiem, otwartym i wrażliwym na potrzeby innych.. Wolontariat, to także nabieranie nowych doświadczeń, mile spędzony czas”- Jagoda Skrzypczak klasa II Technikum Ekonomiczne.
Magdalena Szulc
Renata Knop
Światowy Dzień AIDS
lub Światowy Dzień Walki z AIDS (ang. World AIDS Day) – święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Zgromadzenie Ogólne ONZ wyraziło swoją troskę w związku ze skalą pandemii, podkreślając znaczenie obchodów tego dnia w swojej rezolucji 43/15 z 1988 roku.
W tym dniu na całym świecie, w tym i Polski, odbywają się m.in. konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. Krajowe Centrum ds. AIDS (Polska) w ramach Światowego Dnia Walki z AIDS od 2001 roku prowadzi kampanie multimedialne.
Do akcji włączyły się również liczne media. W wielu telewizjach nadawany jest tzw. „Staying Alive” – zbiór reportaży o tematyce HIV/AIDS mających na celu uświadomienie zagrożenia i wszczepienie słuchaczom intuicji ostrożności. Zapalane są również znicze i świece symbolizujące pamięć o ofiarach HIV/AIDS. Uczestnicy na znak solidarności z chorymi przywdziewają Czerwoną wstążkę.
Tam znajdziesz szczegółowe informacje i wiadomości na temat HIV/AIDS, oraz uzyskasz fachową pomoc.
Krajowe Centrum ds. AIDS
ul. Samsonowska 1
02-829 Warszawa
tel.: +48 223317777
fax: +48 223317776
E-mail: [email protected]
22 – 26 listopad
DNI HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
CAŁY CZAS CZEKAMY NA ODZIEŻ
– WYWIETRZ SZAFY –
POMOŻESZ INNYM POTRZEBUJĄCYM Z TERENU MIASTA I GMINY
AKCJA SAMOPOMOC NA RZECZ UCZNIÓW TRWA
Wolontariusze czynnie prowadzą zajęcia mające na celu pomoc kolegom ze szkoły w przyswojeniu materiału, który akurat jest dla nich trudny. Dzięki temu nie tworzą się zaległości w nauce. Szczególnie ta pomoc jest cenna, gdy ktoś zmuszony jest opuścić zajęcia szkolne z powodu choroby czy innych ważnych przyczyn.
Polecamy swoją pomoc!!!
Zbiórka maskotek dla
Polskiego Czerwonego Krzyża
Szkolny Klub Wolontariusza PCK zbiera: maskotki, klocki i inne zabawki, które będą rozdawane na oddziale dziecięcym w
Szpitalu im. dr Hołogii
w Nowym Tomyślu.
Zabawki proszę przynosić do końca listopada 2016 roku
do biblioteki szkolnej.
Spraw radość dzieciom na święta!
Są ludzie, którzy dobrowolnie i bez wynagrodzenia niosą pomoc, angażują się w pracę na rzecz osób i instytucji działających w różnych obszarach życia społecznego.
To WOLONTARIUSZE.
AKCJE SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2
NIE BĄDŹ OBOJĘTNY – TY TEŻ MOŻESZ POMAGAĆ!
Jeśli masz problem z matematyki, fizyki czy polskiego, lub z innych przedmiotów – zgłoś się do biblioteki szkolnej, a umówimy indywidualne zajęcia z kolegami, którzy chętnie tobie pomogą
NASZA SZKOŁA BIERZE UDZIAŁ W KONKURSIE OGÓLNOPOLSKIM:
Szkolny klub wolontariatu
Celem konkursu jest rozwijanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, kształtowanie postaw altruistycznych, dostarczanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu.
Szkoły, które wykonają zadania przewidziane regulaminem konkursu, otrzymają certyfikaty „Szkolny klub wolontariatu” oraz zaświadczenia o ukończeniu kursu.
http://mail.exciting-news.pl/c/u3yqut11u3/ovduieiaw8/
LISTA CZŁONKÓW SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIUSZY PCK w ZSnr2 W ZBĄSZYNIU
rok szkolny 2016-2017
- Szczeszek Paweł
- Pikiołek Dominik
- Michałowska Monika
- Maciejewska Alicja
- Kowalska Agnieszka
- Winiarz Magdalena
- Obst Karolina
- Sęk Oliwia
- Edyta Skrzypczak
- Skrzypczak Jagoda
- Kała Sylwia
- Dorożała Weronika
- Król Patrycja
- Bąba Anna
- Burzyńska Weronika
- Podpieniak Paweł
- Tomczak Żaneta
Opiekun: Renata Knop
Magdalena Szulc