Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania.

Narodowe Czytanie – polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu; zapoczątkowana w 2012 lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. Do akcji włączyli się także uczniowie szkoły branżowej i technikum oraz liceum. Zobaczcie kilka fotek, a niedługo filmik na szkolnym tik toku.