XXVI Festiwal Sztuki i Nauki

W dniu 19.05.2023 roku klasa 1c o profilu przyrodniczo- medycznym wzięła udział w warsztatach na wydziale biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Młodzież wzięła udział w warsztatach przygotowanych w rymach trwającego XXVI Festiwalu Sztuki i Nauki. Uczniowie uczestniczyli w następujących zajęciach:

1.SEKCJA PODWODNEGO KOSMITY (60 min) Uczniowie stanęli oko w oko z niesamowitymi mieszkańcami oceanów, czyli ośmiornicami. Podczas zajęć poznali najważniejsze zagadnienia anatomiczne ze świata głowonogów. Każdy uczestnik podczas zajęć miał okazję samodzielnie przeprowadzić sekcję morskiego stwora.

2.BIORÓŻNORODNOŚĆ STAWU MIEJSKIEGO (90 min) W czasie warsztatu uczniowie mogli dowiedzieć się, jak wygląda bioróżnorodność stawu miejskiego, zbadali, jakie gatunki występują w strefie litoralu oraz dowiedzieli się, jak ograniczyć negatywny wpływ antropopresji. Ponad to samodzielnie monitorowali kondycję wód, bazując m.in. na wskaźnikowej roli wielu gatunków wodnych.

3.OD MINUSA DO PLUSA – CZYLI JAK MIGRUJĄ FRAGMENTY DNA PODCZAS ELEKTROFOREZY (90 min) Uczniowie podczas warsztatów zobaczyli jak wygląda praca w laboratorium biologicznym. Dowiedzieli się, w jaki sposób bada się DNA w teście na ojcostwo albo materiał genetyczny pobrany z miejsca zbrodni i jak sprawdzić, czy w genomie zaszły mutacje. Mieli okazję zapoznać się z elektroforezą, czyli podstawową techniką wykorzystywaną w laboratoriach badawczych, stosowanych w genetyce, biologii molekularnej, a także w analizie chemicznej. Sami umieścili próbki DNA w żelu i odczytali wyniki.

4. ZOMBIE SĄ WŚRÓD NAS (60 min) Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, czym jest syndrom sztokholmski, czyli pojęcie stosowane w psychologii do określania ofiar, które nawiązują z kontrolującym je oprawcą więź emocjonalną i nieświadomie realizują jego polecenia. W trakcie warsztatów uczniowie mieli okazję przyjrzeć się pasożytom, które manipulują umysłami swoich ofiar w celu osiągnięcia własnych korzyści. Dzień na wydziale biologii minął nam bardzo intensywnie i pozwolił nam poszerzyć naszą wiedzę.