Wycieczka edukacyjna w Karkonosze

W dniach 22 – 24 września 2021 r. odbyła się wycieczka edukacyjna klas przyrodniczych do Karkonoskiego Parku Narodowego.

Pierwszego dnia ruszyliśmy trasą przez Karpacz odwiedzić Świątynię Wang oraz posłuchać historii jej powstania. Następnie przeszliśmy do Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie za sprawą pani przewodnik dowiedzieliśmy się więcej na temat Karkonoskiego Parku Narodowego oraz flory i fauny w nim występującej. Uzyskaliśmy również odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Kolejnego dnia głównym celem stało się zdobycie szczytu Śnieżki. W czasie wędrówki podziwialiśmy piękne krajobrazy oraz zobaczyliśmy wiele gatunków roślin, w tym jeden z symboli Parku – goryczkę trojeściową. Zapoznaliśmy się również z piętrami roślinnymi, które zobaczyliśmy na żywo i wysłuchaliśmy jak zmieniały się one na przestrzeni lat. Po nieco ponad trzech godzinach udało nam się dotrzeć na miejsce docelowe. Trasa była wyczerpująca ale satysfakcjonująca. Następnie wyruszyliśmy nad Mały Staw, gdzie pod Schroniskiem Samotnia zrobiliśmy zdjęcia zadziwiającej natury i poznaliśmy historię kotłów polodowcowych. W drodze powrotnej udaliśmy się do Domku Myśliwskiego, gdzie mogliśmy nabrać sił na resztę wyprawy. Trzeciego dnia wyjechaliśmy do Szklarskiej Poręby aby podziwiać wodospad Kamieńczyka i uczestniczyć w zajęciach w Centrum Edukacji Ekologicznej. Po południu mieliśmy zajęcia edukacyjne w Żywym Banku Genów w Jagniątkowie, gdzie poznaliśmy najcenniejsze gatunki roślin i zwierząt Karkonoszy, w tym reintrodukowanego w tym miejscu motyla – niepylaka apollo. Po wykładzie poszliśmy na wycieczkę do lasu, gdzie przyjrzeliśmy się z bliska sposobom ochrony przyrody. Ostatnim punktem wycieczki było wejście na Chojnik, gdzie znajdują się ruiny zamku. Weszliśmy na wieżę widokową, skąd podziwialiśmy rozciągający się pod nami wspaniały pejzaż.

Cała wycieczka przebiegła przyjemnie. Można bez wątpienia przyznać, że odwiedzenie tych miejsc umożliwia zobaczenie cudownych widoków oraz uświadamia nam, że każdy powinien dbać o to piękno, by kolejne pokolenia mogły z niego korzystać.

 Jagoda Lewandowska