DZIEŃ ZIEMI – 22 KWIETNIA

KONKURS – DZIEŃ ZIEMI – 22 KWIETNIA

Co możemy zrobić z tej okazji?  

A może posadzimy drzewo?!? Sadzenie drzew jest ważnym aktem pozwalającym celebrować Dzień Ziemi nie tylko jako intelektualną ideę, ale konkretne działanie, w które można zaangażować również ręce i serce.  Drzewa można sadzić indywidualnie, ale raźniej jest w grupie. W Polsce Fundacja Aeris Futuro od lat prowadzi program „Czas na Las”, w ramach którego różne instytucje i firmy kupują sadzonki, by zrównoważyć emisje CO2 związane na przykład z organizacją konferencji i ekologicznym śladem, jaki pozostawili jej goście.

Dzień Ziemi jest wspaniałą okazją, by podjąć każdy temat dotyczący szeroko rozumianej kondycji konsumpcyjnego społeczeństwa i działań na rzecz poprawy naszego środowiska życia, ale warto wykonać choć tak drobny gest by żaden złośliwiec nie powiedział, że „znów na gadaniu się skończyło”. Dlatego zachęcam Was do wzięcia udziału w konkursie z okazji DNIA ZIEMI. Konkurs polega na wykonaniu JEDNEGO spośród podanych WYZWAŃ:

Podejmij wyzwanie:

WYZWANIE NR 1:

Znajdź miejsce do zazielenienia albo rozkwiecenia i zrób to. Kup (albo pozyskaj od znajomego działkowca) sadzonki albo nasiona mało wymagających, lokalnych roślin i posadź/wysiej je. Nie chodzi o zakładanie całych ogródków, ale o drobne zazielenianie okolicy. Pamiętaj o podlewaniu. Koniecznie zrób zdjęcia swoich dokonań.

WYZWANIE NR 2:

Poszukaj przyrody w dziwnych miejscach.

Znajdźcie i udokumentujcie jak przyroda walczy o swoje miejsce w mieście np. drzewka na gzymsach, dachach komórek, rośliny wyrastające z murów, w pęknięciach asfaltu, między płytami chodnikowymi. Możecie obrysować kredą, otoczyć linią ochronną roślinkę i napisać jakieś hasło np. „Uwaga, ja tu rosnę!”.

Po powrocie albo w trakcie spaceru możecie stworzyć rysunki, zdjęcia tych twardzieli, bohaterów, którzy potrafią przezwyciężyć tak trudne warunki, ale się nie poddają.

WYZWANIE NR 3:

Pozostaw ślad w przyrodzie

Podczas spaceru w lesie, parku na plaży nazbieraj kamyki, patyczki, szyszki, opadnięte liście, owoce itd. Ułóż z nich swoje imię, jakiś ciekawy napis lub po prostu piękną kompozycję z naturalnych składników. Pozostaw ją dla innych. Zrób zdjęcia i podziel się nimi z nami.

Przykład takiej kompozycji: https://livingroom24.pl/assets/upload/mech_nevada/mech6.jpg

Zdjęcia następnie wyślij w przeciągu najbliższych dwóch tygodni na adres mailowy: [email protected]. W tytule maila proszę podać imię, nazwisko oraz klasę. Najciekawsze zdjęcia Waszych dokonań zostaną sowicie docenione i opublikowane na stronie szkoły.

Zachęcam i życzę miłego obcowania z przyrodą!!!

Karolina Freyer-Bonecka