„Wszyscy braćmi być powinni”

Dnia czwartego grudnia 2019 roku w naszym liceum gościł Pan Wojciech Olejniczak. Ten niezwykły człowiek, założyciel i prezes Fundacji TRES, reżyser oraz producent filmów dokumentalnych, a także współautor i wydawca książki „Do zobaczenia w Jerozolimie”, zaszczycił nas swoją obecnością, by opowiedzieć o naszej, powiązanej ze społecznością żydowską, lokalnej historii, w którą od lat z zamiłowaniem się zagłębia.

Wykład wygłoszony tego dnia przez pana Olejniczaka był kontynuacją serii wykładów z dnia 28 października,
które odbywały się na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wielu z naszych uczniów brało w nich udział, natomiast pozostali mieli okazję nadrobić zaległości teraz.

Wystąpienie Pana Wojciecha Olejniczaka poprzedził program artystyczny „Wszyscy braćmi być powinni” upamiętniający wydarzenia z 1938 roku, kiedy do naszego małego, wówczas przygranicznego miasteczka, trafiło tysiące polskich Żydów przymusowo wysiedlonych z terenów III Rzeszy. Scenariusz tego programu powstał właśnie na podstawie książki „Do zobaczenia za rok w Jerozolimie”. Umiejętnościami wokalnymi urzekli nas: Dawid Chwałkowski, wykonujący piosenkę „Anatewka”, Karolina Torchała, śpiewająca „Shma Izrael” oraz „Miasteczko Bełz”, Karolina Stefan piosenką „Wszyscy braćmi być powinni”, a także Zuzanna Brudło recytująca wiersz Magdaleny Stefan „Daleko od domu”.

Umiejętnościami aktorskimi zachwycił nas również zespół w składzie: Wiktoria Klimek, Jagoda Sytniejewska, Weronika Musielak, Selena Soporowska, Emilia Stefańska oraz Kamil Szaferski, wcielający się w role zagubionych, pozostawionych na pastwę losu Żydów, których przesiedlenie do naszego miasta dziś upamiętnialiśmy. Całość prowadzili Alicja Gajdecka i Dawid Stachowiak.

Nasze pokolenie, a w szczególności my – uczniowie liceum w Zbąszyniu, pamięć o tych, którzy tu kiedyś byli, powinniśmy pielęgnować. Dziękujemy więc panu Olejniczakowi za spotkanie, a przede wszystkim za zajmującą opowieść o skrawku historii naszej małej, zbąszyńskiej społeczności. Ta historia jest również częścią naszej tożsamości, jesteśmy więc wdzięczni, że mogliśmy ją poznać.

Tekst: Selena Soprowska