„Wielkiej Ucieczki” ciąg dalszy

2 kwietnia 2019 r., dzięki otrzymanemu wyróżnieniu w konkursie ,,Wielka Ucieczka”, miałam przyjemność zobaczyć na żywo teren, na którym tytułowe wydarzenie się odbywało. Organizatorem konkursu było Kuratorium Oświaty w Poznaniu, współorganizatorami byli: Wojewoda Wielkopolski, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Ambasada Brytyjska. Wraz z panią Magdaleną Cieslak odwiedziłyśmy Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. Ucieczka jeńców ze Stalagu Luft 3, niemieckiego obozu jenieckiego dla lotników w Sagan (obecnie Żagań), rozpoczęła się w nocy z 24 na 25 marca 1944 r. Z obozu uciekło 76 osób. Zdarzenie to zaliczane jest do najbardziej brawurowych ucieczek z niemieckich obozów jenieckich podczas II wojny światowej. Niemcy złapali 73 jeńców. Myślę, że każdy powinien choć raz udać się do Żagania i usłyszeć historię tych lotników, gdyż chwyta ona za serce i daje do myślenia. Mimo pośpiechu, stresu i zmęczenia wyjazd usatysfakcjonował mnie i panią Madzię, przez co była to jedna z lepszych wycieczek.

tekst Alicja Gajdecka