Zdobyliśmy kolejne certyfikaty – „Solidarna Szkoła” oraz „Szkoła Demokracji”

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 lubią wyzwania, są aktywni i chętnie angażują się w różne działania, realizując kolejne projekty. W roku szkolnym 2017/2018 zespoły uczniowskie zdecydowały się przystąpić do dwóch projektów  realizowanych przez  fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Pierwszy z nich to „Solidarna Szkoła”, którego celem jest kształtowanie postaw solidarności i współodpowiedzialności oraz zaangażowanie społeczności szkolnej w działania na rzecz tych wartości. Uczniowie w ciągu całego roku szkolnego wraz ze szkolnym wolontariatem podejmowali szereg działań świadczących o ich solidarności ze społecznością lokalną. Zrealizowali też własny projekt „Tego nie znajdziesz w podręczniku do historii”, natomiast dla społeczności szkolnej przygotowali grę historyczną, przeprowadzili ankietę dotyczącą  rozumienia tego, czym jest solidarność, angażowali się w obchody świąt i rocznic. Ten ogromny wysiłek zaowocował sukcesem. Otrzymaliśmy certyfikat i jesteśmy SOLIDARNĄ SZKOŁĄ. Opiekę nad tym projektem sprawowały pani Katarzyna Kubiak i pani Magdalena Cieślak.

Jeden sukces jednak nie zadowolił i ambitnie przystąpiliśmy do kolejnego projektu. Samorząd Uczniowski zmobilizował siły i zdecydował się wziąć udział w projekcie „Szkoła Demokracji”, nad przebiegiem którego czuwała pani Marta Misiewicz. Nasi młodzi aktywiści, podejmując liczne działania, udowodnili, że chcą i potrafią aktywnie włączyć się w życie szkoły. Swoją postawą wykazali, że Zespół Szkół nr 1 jest szkołą przyjazną dla aktywności uczniów, szkołą, która rozwija w młodych ludziach postawę obywatelską, uczy współdecydowania i dbania o swoje najbliższe otoczenie – teraz i w przyszłości. Jako szkoła spełniliśmy wszystkie kryteria i uzyskaliśmy prestiżowy certyfikat „Szkoła Demokracji”, potwierdzając w ten sposób wysoki standard szkolnej demokracji.