Dnia 27 maja w Warszawie odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego Piórem i Pazurem, w którym brała udział nasza uczennica z klasy 1 Technikum Rachunkowości- Karolina Michałowska. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W dniu 19.05.2023 roku klasa 1c o profilu przyrodniczo- medycznym wzięła udział w warsztatach na wydziale biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Młodzież wzięła udział w warsztatach przygotowanych w rymach trwającego XXVI Festiwalu Sztuki i Nauki. Uczniowie uczestniczyli w następujących zajęciach:
1.SEKCJA PODWODNEGO KOSMITY (60 min) Uczniowie stanęli oko w oko z niesamowitymi mieszkańcami oceanów, czyli ośmiornicami. Podczas zajęć poznali najważniejsze zagadnienia anatomiczne ze świata głowonogów. Każdy uczestnik podczas zajęć miał okazję samodzielnie przeprowadzić sekcję morskiego stwora.
2.BIORÓŻNORODNOŚĆ STAWU MIEJSKIEGO (90 min) W czasie warsztatu uczniowie mogli dowiedzieć się, jak wygląda bioróżnorodność stawu miejskiego, zbadali, jakie gatunki występują w strefie litoralu oraz dowiedzieli się, jak ograniczyć negatywny wpływ antropopresji. Ponad to samodzielnie monitorowali kondycję wód, bazując m.in. na wskaźnikowej roli wielu gatunków wodnych.
3.OD MINUSA DO PLUSA – CZYLI JAK MIGRUJĄ FRAGMENTY DNA PODCZAS ELEKTROFOREZY (90 min) Uczniowie podczas warsztatów zobaczyli jak wygląda praca w laboratorium biologicznym. Dowiedzieli się, w jaki sposób bada się DNA w teście na ojcostwo albo materiał genetyczny pobrany z miejsca zbrodni i jak sprawdzić, czy w genomie zaszły mutacje. Mieli okazję zapoznać się z elektroforezą, czyli podstawową techniką wykorzystywaną w laboratoriach badawczych, stosowanych w genetyce, biologii molekularnej, a także w analizie chemicznej. Sami umieścili próbki DNA w żelu i odczytali wyniki.
4. ZOMBIE SĄ WŚRÓD NAS (60 min) Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, czym jest syndrom sztokholmski, czyli pojęcie stosowane w psychologii do określania ofiar, które nawiązują z kontrolującym je oprawcą więź emocjonalną i nieświadomie realizują jego polecenia. W trakcie warsztatów uczniowie mieli okazję przyjrzeć się pasożytom, które manipulują umysłami swoich ofiar w celu osiągnięcia własnych korzyści. Dzień na wydziale biologii minął nam bardzo intensywnie i pozwolił nam poszerzyć naszą wiedzę.
W dniach od 28 do 30 kwietnia br. odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance eliminacje wojewódzkie 68. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Wspaniale zaprezentowała się w nich nasza uczennica Zuzanna Matusiak, która wystąpiła w Turnieju Poezji Śpiewanej. Podczas przesłuchania konkursowego wykonała dwa utwory do skomponowanej przez siebie muzyki – „Tęsknij za kolejnym dniem” ze słowami Andrzeja Poniedzielskiego oraz „Taka piosenka” do słów Karola Płudowskiego.
Za swój występ otrzymała nagrodę ufundowaną przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu, a przede wszystkim nominację do udziału w finale Turnieju Poezji Śpiewanej we Włocławku.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!
W kwietniu 2023r. odbyła się w naszej szkole akcja prozdrowotna w ramach Światowego Dnia Zdrowia. W budynku Liceum uczniowie mogli poddać się wielu badaniom i sprawdzić stan swojego zdrowia, a także sprawdzić swoją wiedzę nt. resuscytacji. Każdy uczestnik badania otrzymywał owocową przekąskę lub napój, a troje uczniów z najlepszymi wynikami badań w Liceum uzyskali nagrody za zdrowe podejście do życia.
Na holu szkoły w ramach promocji „zdrowego drugiego śniadanka” uczniowie wspólnie mogli spożyć zdrowe śniadanie oraz porozmawiać nt. zdrowego stylu życia.
W bibliotece szkolnej budynku B uczniowie mogli poddać się kontroli wagi ciała, pomiaru ciśnienia krwi, skorzystać z porad szkolnej pielęgniarki. Pobrać ulotki z profilaktyki zdrowia. Na boisku szkolnym czekały na uczniów zabawy ruchowe, tj.: hula-hop, skakanka, podbijanie piłeczką do ping – ponga, gra w gumę i „chłopa”. Na uczniów również czekały smaczne owocowe przekąski i napoje.
W obu budynkach uczniowie mogli również podejść do rozwiązania konkursu nt. zdrowia i uzależnień. Zwycięzcom w obu budynkach zostały przyznane nagrody niespodzianki.
Wszystkie owocowe przekąski, napoje oraz nagrody zostały ufundowane przez Burmistrza Miasta Zbąszyń. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy i zachęcamy do kolejnych aktywności.
W roku szkolnym 2022/2023 przedstawicielki naszej szkoły wzięły udział w projekcie „Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – Kontra HIV” organizowanym przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Tomyślu, w ramach Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczaniu AIDS. Uczennice klasy 1c: Maja Chojnacka, Nikola Szalejewska oraz Zofia Dzięcioł wzięły udział w szkoleniu w formie warsztatów na temat HIV/AIDS. Uwiecznieniem szkolenia były wręczone wszystkim uczestnikom „Dyplomy Młodzieżowego Lidera Zdrowia”. Uczennice wykorzystały zdobytą wiedzę po szkoleniu i przeprowadziły w klasach 1 Liceum prelekcję nt. HIV/AIDS oraz realizowanego w naszej szkole programu profilaktycznego „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”, obejmującego tematykę profilaktyki raka szyjki macicy. Głównym celem programów jest zmniejszenie występowania zachorowań i umieralności na te poważne choroby.