Tegoroczne hasło MMBS- „Baśnie i legendy całego świata”

Tradycje MMBS sięgają 1999 r., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, które przypadły na czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Serdecznie zapraszamy do bibliotek szkolnych w budynkach „A” i „B”.

Renata Knop i Anna Kotecka

 

 

Poniżej prezentacja z życzeniami z okazji Dnia Chłopaka 2021

 

Dzień chłopaka


Podczas pierwszego etapu konkursu, który zrealizowano 23 czerwca 2021 r., do Finału zakwalifikowało się 67 uczniów z całej Polski, w tym troje uczniów z naszego technikum rachunkowości i technikum ekonomicznego. Z uwagi na pandemię w tym roku kwalifikacje odbyły się po raz pierwszy w nowej formule – poprzez platformę Moodle.
7 września odbył się XI Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach w Katowicach, w którym uczestniczyli nasi uczniowie – Wiktoria Kardaszewska🥰, Monika Pawelska🥰 z klasy III technikum rachunkowości oraz Maksymilian Wojtkowiak🥰 z klasy IV technikum ekonomicznego.
Do drugiego etapu finału zakwalifikowano 27 najlepszych uczniów z całej Polski. Wśród nich znaleźli się Wiktoria Kardaszewska i Maksymilian Wojtkowiak. Dziękujemy Wam za udział w Konkursie 🥰 i gratulujemy sukcesu! 👏👏👏 
Organizatorem konkursu jest samorząd zawodowy doradców podatkowych. Patronatu udzieliło Ministerstwo Finansów. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach jest organizowany przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych od 13 lat.
 
 

Dnia 4 września 2021 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu włączyli się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku czytano w całej Polsce sztukę Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”.

W zbiorowym czytaniu, które odbyło się na Rynku w Zbąszyniu, wzięli też udział pracownicy Biblioteki Publicznej oraz zbąszyńscy seniorzy.

 

Narodowe Czytanie 2021

Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

 

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę 4 września 2021 roku.

 

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.  Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej,  podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Źródło: https://www.prezydent.pl/