Dofinansowanie projektu  w ramach Planu Zrównoważonego Rozwoju IKEA Industry  pozwoliło na  zakup dwóch zestawów do badania wody, które umożliwiają prowadzenie zajęć z analizy ilościowej. Zakupiony sprzęt umożliwia m. in. oznaczanie stężenia  jonów azotanowych, amonowych i fosforanowych będących wskaźnikami jakości wody oraz pomiar pH wody.

W ramach projektu grupa uczniów klasy przyrodniczo-medycznej udała się na wycieczkę do laboratorium  IKEA INDUSTRY w Chlastawie, gdzie pod okiem Pani Agnieszki Puhan, kierownika laboratorium,  zapoznali się z testami chemicznymi i fizycznymi, którym  są poddawane materiały do produkcji mebli oraz  gotowe wyroby.

J. Jankowiak

Klasa II b przyrodniczo-medyczna wzięła udział w zajęciach z psychologiem Panią Wioletą Nowak z Regionalnego Centrum Zdrowia w Zbąszyniu. Jest to kolejne spotkanie ze specjalistą w ramach współpracy z RCZ koordynowanej przez Panią Agnieszkę Żyłę. Tematem spotkania były środki psychoaktywne i sposoby  uniknięcia kontaktu z nimi, a w konsekwencji uzależnienia.

J. Jankowiak

Po raz pierwszy w historii szkoły doszliśmy tak daleko w konkursie matematycznym. Uczeń z drugiej klasy szkoły zawodowej – Miłosz Madaj pokonał długą i trudną drogę, aby znaleźć się w grupie najlepszych matematyków województwa. Przeszedł przez cztery etapy: eliminacje szkolne, ćwierćfinał i półfinał powiatowy oraz ten ostatni finał wojewódzki. Etap powiatowy zakończył na drugim miejscu co dało mu stuprocentową kwalifikację do etapu wojewódzkiego w poznańskim Liceum Marii Magdaleny. Do podium zabrakło tak niewiele, tylko kilka punktów.

Już dzisiaj wiemy, że to nie ostatnia walka Miłosza i już rozpoczynamy przygotowania do Supermatematyka 2019!

Gratulujemy sukcesu!!!

bty

„Piknik z Rzemiosłem-2018” jest już za nami. W imieniu  Dyrektora Zespołu Szkół nr 1 pana Bogusława Pietrusiewicza pragniemy podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji i realizacji tego projektu. Szczególne podziękowania kierujemy do Cechu Rzemiosł Różnych bez, którego nie byłoby tej imprezy. Dziękujemy wszystkim sponsorom, fundatorom nagród, który wkład finansowy pozwolił na uatrakcyjnienie naszego pikniku. Słowa podziękowania kierujemy w stronę nauczycieli  zaangażowanych w te przedsięwzięcie. Bardzo też dziękujemy  naszej wspaniałej młodzieży Zespołu Szkół nr 1, uczniom klas mundurowych i grupie wolontariatu liceum ogólnokształcącego, uczniom szkoły branżowej i technikum ekonomicznego, za pomoc i   wspaniałe występy artystyczne na scenie.

Kierownik Szkolenia Praktycznego pani Urszula Wilkońska i pan Wiesław Ciepielewski

Przedstawiamy listę sponsorów:

  1. Usługi Stolarskie – Szymon Kwaśnik
  2. Firma Porta
  3. Zakład Malarsko – Tapeciarski – Tadeusz Grychta
  4. Zakład Stolarski – Leszek Szott
  5. Sklep wielobranżowy – Barbara Szajek
  6. Zakład Fryzjerski – Urszula Chmielewska Nowak
  7. Salon fryzjerski – Wojciech Mania
  8. Sklep przemysłowy – Krystyna Basińska
  9. PPHU „MJM” – Monika Łodyga
  10. EL-TOM – Tomasz Grzeszkowiak
  11. Zakład Malarsko –Tapicerski – Sławomir Przybyła
  12. Restauracja „Czwórka” – Iwona Samczuk
  13. Zajazd Kłos – Maciej Sarbok
  14. Zakład lakierniczy – Zbigniew Waga
  15. Gospodarstwo rolne – Michał Michalczak
  16. Zakład instalacji sanitarnych – Maciej Berliński
  17. Zakład Auto-Naprawa – Kazimierz Wróbel
  18. Zakład instalacji sanitarnych – Jan Tomiński
  19. PPHU – Piotr Rychter
  20. Firma remontowo-budowlana – Andrzej Kłysz
  21. Mechanika Pojazdowa – Adamczak Janusz
  22. Elektromechanika Pojazdowa – Zalewski Franciszek
  23. Zakład BESTEM – Przemysław Michalski
  24. Zakład ELEKTRO-MOTOR – Janusz Karcz
  25. Zakład Stolarski – Krzysztof Basiński
  26. Piekarnia – D.M. Jaśkowscy
  27. Zakład budowlany Grzegorz Lenhardt
  28. PHU – Daniel Napierała
  29. Usługi budowlane – Waldemar Kromski
  30. Ślusarstwo – instalatorstwo – Paweł Tobys
  31. Blacharstwo Pojazdowe – Marek Kostera
  32. Usługi Tokarsko-Ślusarskie – Andrzej Pęciak
  33. Ośrodek Szkolenia Kierowców 63– Mateusz Maćkowski
  34. Restauracja i hotel Podzamcze
  35. Studio Gama Grzegorz Gaweł
  36. Lakiernik Krzysztof Mirek
  37. Kowalstwo Artystyczne Maciej Buda
  38. Firma Ogólnobudowlana Tomasz Bańdur
  39. Auto Serwis Mariusz Waszkowiak
  40. Zakład Stolarski Arkadiusz Śliwa
  41. Firma Lider Łukasz Śliwa
  42. Mini Bar Józef Rajewski
  43. Wikoma Grzegorz Wójcik

Nagrody ufundowali:

  1. Szymon Kwaśnik
  2. Firma Porta
  3. Auto-Serwis Mariusz Waszkowiak
  4. Zakład Malarsko – Tapeciarski – Tadeusz Grychta
  5. Ośrodek Szkolenia Kierowców 63– Mateusz Maćkowski
  6. Studio Gama – Grzegorz Gaweł
  7. Zakład fryzjerski „U Hani” – Hanna Karpierz
  8. Salon fryzjerski – Wojciech Mania
  9. PPHU „MJM” – Monika Łodyga
  10. Zakład Fryzjerski – Urszula Chmielewska Nowak

piknik

Weź udział w konkursie! 

REGULAMIN

W ostatnim czasie w ramach współpracy międzynarodowej z zaprzyjaźnioną szkołą OSZ z Werder z Niemiec nasi uczniowie uczestniczyli w dwóch projektach sportowych.

25.04.2018 na Orliku przy Zespole Szkół Nr 1 odbył się międzynarodowy turniej piłki nożnej. W imprezie wzięli udział:Zespół Szkolno- Przedszkolny ze Zbąszynia z oddziałami Gimnazjum, Technikum Ekonomiczne, Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Branżowa oraz dwie drużyny z OSZ z Werder. Imprezę  otworzył Starosta Nowotomyski Ireneusz Kozecki. W turnieju pierwsze miejsce, co było wielką niespodzianką, zajęli uczniowie Gimnazjum, drugie Liceum Ogólnokształcące, trzecie OSZ Werder Nr 2,czwarte Technikum Ekonomicznego, piąte Szkoła Branżowa, a szóste OSZ Werder Nr 1.Podsumowania zmagań sportowych oraz wręczenia pucharu i dyplomów  dokonał Dyrektor Szkoły Bogusław Pietrusiewicz.

W dniach 07-08 maja 2018roku uczniowie Techniku Ekonomicznego i Szkoły Branżowej udali się do Niemiec na zaproszenie  OSZ Werder na festyn sportowy, który składał się z turnieju siatkówki, piłki nożnej oraz sztafet sprawnościowych. Nasi uczniowie wzięli udział w turniej piłki nożnej, w którym uczestniczyło siedem zespołów. W wyniku rywalizacji uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 zajęli pierwsze miejsce.

Obie imprezy odbyły się przy wsparciu Starostwa Nowotomyskiego za co dziękujemy.

20180507_165542 20180507_165854 20180507_172226 20180508_081805 20180508_090100 20180508_100139 20180508_100140 20180508_113600 20180508_115036 20180508_132745 20180508_165247 IMG-20180508-WA0000

W dniach 25-26.04.2018 r. uczniowie klasy 2c o profilu bezpieczeństwo publiczne przeżyli niezapomnianą i długo wyczekiwaną przygodę –  wyjazd do Kiekrza  . Warsztaty szkoleniowe dla uczniów z klas o profilu policyjnym  są objętym patronatem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu. Zajęcia prowadził Tomasz Kowalski – sierżant sztabowy z Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Od początku naszego wyjazdu  towarzyszył nam sierżant policji Dawid Piskorski z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu. To dzięki panu Dawidowi uczniowie dowiedzieli się jak wygląda nocny alarm, nocna musztra, karne pompki :), poprawnie zaścielone łóżko oraz poranna zaprawa. Pierwszego dnia drugoklasiści mieli okazję ścigać się na pagajach. Mimo silnego wiatru rywalizacja byłą zacięta i wszyscy uczniowie dobrze się bawili.

Podczas, gdy jedna grupa zmagała się z wodą – druga przeżywała trening sportowy.  Na nikim nie pozostała sucha nitka! :). Odbyły się również warsztaty na temat balistyki z pracownikami Laboratorium Kryminalistycznego KWP oraz zajęcia z trenerem interpersonalnym na temat kształtowania poczucia własnej wartości. W godzinach wieczornych z uśmiechami na twarzach oddział kl. II c udał się na zakupy do Lewiatana! :). A na dodatek wreszcie do naszych rąk trafiły telefony, z którymi musieliśmy się rozstać od pierwszych zajęć. Dzień został zakończony wystrzałowym ogniskiem, które niejednemu „przypaliło rzęsy” 🙂  W drugim dniu, mimo zmęczenia młodzież uczestniczyła w wykładach na temat ruchu drogowego. Warsztaty  zakończyły się musztrą przeprowadzoną przez przedstawicieli z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu.

 

Warsztaty długo pozostaną w naszej pamięci i już nie możemy doczekać się kolejnych 🙂

Organizatorom i prowadzącym zajęcia dziękujemy za wspaniałą przygodę.

Notatkę sporządziła : Wiktoria Piosik

26 kwietnia w budynku liceum odbył się Finał Mistrzostw Szkół Gminy Zbąszyń w SUDOKU! W tym roku po raz pierwszy do udziału zaprosiliśmy inne szkoły z gminy i bardzo się cieszymy, że na nasze zaproszenie odpowiedzieli uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chrośnicy!

Do finału przystąpiło więc dziesięcioro uczniów, którzy okazali się najlepsi podczas eliminacji. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: 'szkoły podstawowe i gimnazjalne’ oraz 'szkoły ponadgimnazjalne’. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tegorocznych mistrzostwach i zapraszamy uczniów z gminy do wspólnej zabawy za rok!

25 kwietnia uczniowie naszego LO zainteresowani sztuką mieli okazję uczestniczyć w niecodziennych warsztatach. Grupa „Antydepresantek” zaprosiła do szkoły zaprzyjaźnionego artystę, który przybliżył nam specyfikę tworzenia murali. Naszym celem było stworzenie muralu na niezagospodarowanym jeszcze fragmencie muru okalającego szkolne boisko.

Pan Przemek przekonał nas, że rysować potrafi każdy i poprosił, byśmy przygotowali rysunki przedstawiające to, co kojarzy nam się ze szkołą. Pomysłów było wiele, a niektóre powielały się na kilku kartkach. Początkowa koncepcja by mural przedstawiał kartkę w kratkę runęła więc, kiedy nasz gość zauważył na większości prac rybki i akwaria 😉

Po około godzinnym przygotowaniu przebraliśmy się w stroje robocze i zabraliśmy za przenoszenie naszych projektów na ich docelowe miejsce. Stworzyliśmy wielkie akwarium z bąbelkami wypełnionymi ocenami oraz wieloma „bazgrołami” rodem ze szkolnych zeszytów przedstawiającymi nasze skojarzenia ze szklanym liceum. Bawiliśmy się przy tym naprawdę świetnie.

To był bardzo przyjemny dzień, w którym mieliśmy okazję dać upust swoim artystycznym zamiłowaniom. Bardzo dziękujemy panu Przemkowi Szydłowskiemu za wygospodarowanie dla nas czasu i pomoc przy tworzeniu muralu. Mamy nadzieję, że efekt Wam się podoba i że i Wy odnajdziecie wśród rysunków bliskie Wam symbole 😉

26 kwietnia klasa I b przyrodniczo-medyczna pod opieką  pani Justyny Kardasz i pana Jarosława Jankowiaka odwiedziła Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, gdzie na Wydziale Biologii UAM  uczestniczyliśmy w kilku warsztatach i wykładach.

Studentki biologii przybliżyły nam pracę entomologa sądowego – czyli osoby, która zajmuje się badaniem owadów występujących na zwłokach. Uczyliśmy się określać minimalną oraz maksymalną ilość dni, które upłynęły od śmierci. Na zajęciach o nazwie „Rośliny w szkle” dowiedzieliśmy się o metodzie in vitro oraz pasażu. Każdy z uczestników wykonał obie te czynności, przenosząc kawałek rosiczki okrągłolistnej do przygotowanej wcześniej pożywki. Gotowe roślinki mogliśmy w słoikach zabrać do domu. Następne zajęcia laboratoryjne dostarczyły nam wielu informacji na temat właściwości białek i elektroforezy DNA, którą  wykonaliśmy przy pomocy specjalnego sprzętu, przy asyście studentów. Wzięliśmy też udział w  quizie, w którym najlepsze osoby zdobyły upominki. Dowiedzieliśmy się też co nieco o glonach, które podziwialiśmy pod mikroskopem oraz o pasożytach świata i immunohistochemii nowotworów.

Wyjazd przybliżył nam jak wyglądają zajęcia na uniwersytecie i być może zachęcił niektórych do wybrania studiów przyrodniczych po zdaniu matury.