Lekcja w szpitalu i wykłady specjalistów zawodów medycznych

Klasa przyrodniczo-medyczna miała okazję poznać pracę lekarza i pielęgniarki na oddziale szpitalnym, analityka medycznego w laboratorium,  radiologa wykonującego badania przy użyciu aparatu rentgenowskiego i tomografu komputerowego oraz procedury obowiązujące w pracowni rezonansu magnetycznego. Odwiedziliśmy szpitalny oddział ratunkowy, laboratorium,  pracownią rentgenowską, pracownię tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz oddział dziecięcy. W laboratorium diagnostycznym poznaliśmy drogę próbki krwi od momentu pobrania do uzyskania wyniku. Lekcja w szpitalu była możliwa dzięki uprzejmości dyrektora Szpitala Powiatowego w Nowym Tomyślu Pana Janusza Nowaka.

Z kolei specjalistka medycyny estetycznej Agnieszka Żyła z RCZ w Zbąszyniu przedstawiła nam zawody medyczne oraz nowoczesne technologie diagnostyczne i lecznicze stosowane w medycynie ogólnej i estetycznej.

Trudną i często niedocenianą pracę pielęgniarki przybliżyła naszym uczniom Magdalena Łukaszewska, pielęgniarka kardiologiczna pracująca na co dzień w RCZ w Zbąszyniu i na oddziale szpitalnym.

Zajęcia w placówkach medycznych i wykłady specjalistów mają na celu pokazanie osiągnięć  współczesnej medycyny wykorzystywanych w praktyce oraz poznanie przez uczniów specyfiki pracy w zawodach związanych z medycyną, co może im pomóc w wyborze kierunku dalszego kształcenia.

J. Jankowiak

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbył się już po raz osiemnasty – w Zbąszyniu po raz dziesiąty. Około 100 osób w ciągu 18 godzin napisało 1800 ręcznie pisanych listów.

Tegoroczny Maraton poświęcony był obrońcom i obrończyniom praw człowieka, którzy na całym świecie podejmują olbrzymie ryzyko i walczą o nasze prawa. Są prześladowani, torturowani, pozbawiani wolności, a nawet zabijani – tylko dlatego, że stanęli w obronie innych. Bez ich odwagi nasz świat pozbawiony byłby sprawiedliwości i równości.

Oni potrzebują naszego wsparcia, dlatego podczas Maratonu pisano listy w obronie obywateli: z Finlandii, Jamajki, Chin, Bangladeszu, Czadu, Hondurasu, Turcji, Madagaskaru, Egiptu oraz Izraela.

Z roku na rok coraz więcej osób angażuje się w działalność na rzecz praw człowieka. Listy powstawały w kawiarniach, bibliotekach czy szkołach. To, co łączyło tak rożne miejsca, to ogromne zaangażowanie i wiara, że słowa mogą zmieniać świat.

– Maraton Pisania Listów to święto praw człowieka. Pomysł powstał wśród warszawskich aktywistów i aktywistek Amnesty International w 2001 roku, obecnie jest to największa akcja ogólnoświatowa na rzecz praw człowieka. Pisząc listy podczas Maratonu, pomagamy Bohaterom i Bohaterkom razem z ludźmi z całego świata. To naszym słowom daje szczególną moc – podkreślała Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska.

W Zbąszyniu około północy „maratończycy” zrobili sobie przerwę na herbatę i ciepły posiłek. O to, abyśmy nie padli z wycieńczenia zadbali nasi lokalni przedsiębiorcy, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Pani Wójcik- Śliwa z „PICCOLO” przywiozła gorące pizze. Dzięki Pani Łokieć z supermarketu „Intermarche” uczniowie mogli pić gorącą herbatę, krzepiącą i pobudzającą kawę, zajadać zdrowe jabłuszka oraz mandarynki, a na osłodę pierniki. Burmistrz Miasta, pan Tomasz Kurasiński, tak jak w zeszłym roku i tym razem, obiecał dać pieniądze na znaczki, aby organizatorzy maratonu mogli wysłać napisane listy do adresatów.

Samorząd Uczniowski już zaprasza na kolejny Maraton 🙂

 

Wolontariusze kolejny raz okazali wielkie serce, przygotowując świąteczny wystrój w szpitalu w Nowym Tomyślu! Nie sposób wymienić wszystkie osoby, które włączyły się w przedświąteczną akcję, ponieważ każdy pomagał, jak tylko mógł, wycinając dziesiątki śnieżynek, choinek czy reniferków. Efekty były zdumiewające! Kilkumetrowe girlandy, pocięte już na miejscu, zawisły na wszystkich korytarzach dziecięcego oddziału, a długi, kolorowy łańcuch stał się atrakcją tamtejszego dnia 😉 Wolontariusze sprawili, że mali pacjenci choć na chwilę zapomnieli o chorobach i z uśmiechem pomagali, tworząc wspólnie domową, świąteczną atmosferę. Jak powiedział Albert Schweitzer „Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli”. Koordynatorem tej inicjatywy była Ania Sławna przy wsparciu Malwiny Kitty, Natalii Mikołajczyk i Sandry Szafrańskiej.

 

Szanowni Państwo !

Oto niesamowite efekty zbiórki żywności i środków czystości dla najbardziej potrzebujących rodzin w naszej gminie. Po raz kolejny udowodniliście Państwo, że Zbąszynianin nigdy nie pozostaje obojętny na potrzeby innych ludzi! Kartka z informacją o zbiórce i uśmiech wolontariusza wystarczył, by w ciągu jednego dnia zgromadzić tyle dobra! Dziękujemy wszystkim mieszkańcom gminy oraz innym osobom, które wsparły naszą akcję!
Teraz praca wre – uczniowie przygotowują paczki, które już niedługo dotrą do najbardziej potrzebujących domów! Pamiętajcie – dobro wraca! Więc i Wam życzymy pięknych pełnych miłości Świąt!
Dziękujemy marketom, które nas ugościły i umożliwiły przeprowadzenie zbiórki – Dino w Zbąszyniu i w Przyprostyni, Intermarche, Netto oraz Mrówce!

Co roku w okresie przedświątecznym nasza szkoła zostaje Świętym Mikołajem a to za sprawą wspaniałej inicjatywy jaką jest Szlachetna Paczka. Również w tym roku uczyniliśmy czyjeś święta wyjątkowymi. Cała społeczność szkoły zebrała pieniądze na stworzenie paczki. Wybrałyśmy rodzinę, której potrzeby mogliśmy spełnić mając do dyspozycji zebraną (sporą ♥)  kwotę.  W tym roku nasza szkoła została darczyńcą pani Marii, 50-letniej kobiety, której los nie oszczędzał. Pani Maria znalazła się w trudnej sytuacji materialnej, mieszka samotnie w małym mieszkanku, jest w złej kondycji fizycznej i psychicznej. Mimo trudności pani Maria chciałaby znaleźć pracę i polepszyć swoją sytuację życiową, otrzymana pomoc byłaby dla niej ogromnym wsparciem. Skontaktowałyśmy się z panią Magdą, wolontariuszką, która opiekuje się panią Marią , ona opowiedziała nam o potrzebach pani Marii i warunkach w jakich żyje. Historia pani Marii bardzo nas wzruszyła, postanowiłyśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, by pomóc i uczynić świętej tej kobiety niezwykłymi. Zakupiłyśmy tapczan, niezbędny do spokojnego odpoczynku. Udało nam się także kupić wkłady do pościeli, 3 komplety pościeli, prześcieradła. Kolejną ważną potrzebą była wykładzina, którą również udało nam się kupić. „Najważniejsze już mamy” pomyślałyśmy ruszając na kolejne zakupy. Dzięki uprzejmości lokalnych przedsiębiorstw i wsparciu osób o dobry serduszkach udało nam się uzyskać wiele rabatów, co oznaczało, że do naszej paczki mogliśmy zakupić więcej rzeczy, które przydadzą się pani Marii. Zakupowemu szaleństwu nie było końca, kupiłyśmy mnóstwo rzeczy, które pozwolą odetchnąć domowemu budżetowi. Byłyśmy bardzo zmęczone zakupami i noszeniem kilogramowy toreb ale wracając do domu i padając ze zmęczenia, wiedziałyśmy, że robimy coś dobrego. Tworzenie paczek wsparły również niezwykłe, tajemnicze Mikołajki, które podarowały dla pani Marii ubrania.

 Jak najlepiej uczcić imieniny świętego Mikołaja? Pakując prezenty! W środę, 6 grudnia szkolny hol zamienił się w prawdziwą fabrykę prezentów. Razem z wolontariuszkami z budynku B spakowałyśmy wszystkie prezenty. Nasza Szlachetna Paczka stanowiła w sumie 25 paczek, w których oprócz najważniejszych potrzeb znalazło się mnóstwo, naprawdę mnóstwo żywności, środki czystości, środki higieniczne, proszek do prania, płyn do prania, mop, dywan, koce, ręczniki,  czajnik, ubrania, akcesoria kuchenne, garnki, patelnia oraz mała niespodzianka, specjalna paczka, w której znalazły się prezenty dla pani Marii.  W sobotę, 9 grudnia udałyśmy się na finał Szlachetnej Paczki i przekazałyśmy wszystkie prezenty pani Magdzie. Znalazłyśmy chwilę na rozmowę z wolontariuszką, która serdecznie nam podziękowała za przygotowanie paczki a my opowiedziałyśmy o wielkim zaangażowaniu całej społeczności szkolnej, bez której powstanie paczki nie byłoby możliwe. Napisałyśmy życzenia dla pani Marii od nas wszystkich, które wolontariuszka obiecała przekazać.

Co czujemy? Czujemy, że zrobiłyśmy coś bardzo dobrego, że nasze starania i wysiłek przyniosły efekt. Chciałybyśmy podziękować wszystkim, którzy razem z nami stworzyli Szlachetną Paczkę; firmom za przychylność i udzielenie rabatów, wszystkim: nauczycielom i uczniom, którzy pomogli finansowo i wpłacili pieniążki na zbiórkę, wszystkim, którzy pomogli nam nosić ciężkie paczki, wolontariuszce, pani Magdzie za wskazówki i pomoc w tworzeniu paczek, pracownikom szkoły za życzliwość i wsparcie, bez którego nie poradziłybyśmy sobie. Razem zrobiliśmy coś cudownego!

Ania Michalczak, Agnieszka Kwaśnioch  kl. IIIa

20171206_184445 20171206_172821 20171206_141953 15337660_1622114201425885_7234114578965410671_n 20171206_18451420171206_160820 20171206_160843 20171206_163021  20171206_163037 (1)  20171206_172831 20171206_160830  E78D671C-A8DD-43AD-BEBF-A8EE726EF894  20171211_080750

Dnia 06.12.2017 wolontariusze naszej szkoły  odwiedzili SOSW w Zbąszyniu. Udali się tam, aby przekazać dzieciom prezenty z okazji Mikołajek. Przez ostatnie tygodnie w naszej szkole trwała zbiórka pluszowych maskotek oraz czekolad, które pięknie zapakowaliśmy. Koordynatorami tej inicjatywy były w budynku a – Agnieszka Kwaśnioch i Jagoda Piter,  w budynku b –  Żaneta Tomczak i Weronika Burzyńska. Przybywszy na miejsce zostaliśmy ciepło powitani przez nauczycieli SOSW. Mieliśmy okazję zaśpiewać kolędy, przeczytać świąteczną opowieść, a co najważniejsze rozdać upominki. Na twarzach dzieci zagościł ogromny uśmiech. Były szczęśliwe i radosne, ponieważ miały okazję zobaczyć Mikołaja i otrzymać miłą niespodziankę. W rolę Mikołaja wcielił się niezastąpiony Bartek Pusiak 🙂                                       

     Czas spędzony z dziećmi był dla nas czymś niezwykłym. Podarowanie prezentów sprawiło im tyle radości, a sama nasza obecność tam była nie do opisania. Po rozdaniu prezentów zostaliśmy  zaproszeni na pyszny poczęstunek. Mieli okazję porozmawiać z wychowawcami  dzieci i w ciepłej, świątecznej atmosferze spędzić z nimi czas. Doświadczyliśmy wspaniałego uczucia, że jednym uśmiechem dajesz tak wiele dzieciom, które tego potrzebują. Ta wizyta pozostanie w pamięci nas wszystkich. Uśmiech dzieci i świadomość ile dobrego uczyniliśmy tego dnia jest dla nas największą nagrodą ! 🙂

Karolina Orwat kl. III a

                  

Dziś naszą szkołę odwiedził dawno niewidziany w jej murach absolwent – Krzysztof Chwałkowski 😁 Niezmiernie nam miło, że przyjął zaproszenie Biura Karier i zgodził się opowiedzieć uczniom o swojej karierze zawodowej – pracy na stanowisku Dyrektora Finansowego firmy Arjohuntleigh Polska Sp. z o.o.
Spotkanie było bardzo owocne i w naszym odczuciu zdecydowanie zbyt krótkie! Póki co dziękujemy za cenne wskazówki i oczywiście zapraszamy ponownie! 😊

wolontariat

Na zaproszenie ZSP  w Zbąszyniu, p.  Honoraty Graszy i kl. III b nasza wolontariuszka Patrycja Tomaszewska   uczestniczyła w projekcie pt. „Czytajmy razem”.  Uczniowie  czytali  w grupach przedszkolnych  bajkę  o  „Trzech misiach i Złotowłosej”. Przedszkolaki z uwagą słuchały opowieści o początkach przyjaźni Małego Niedźwiadka z dziewczynką. Lektorzy z dumą i wielkim zaangażowaniem przedstawili bajkę.  Było wiele radości i zabawy 🙂 Wolontariusze ZS nr 1  czekają  z niecierpliwością na następne wspólne projekty  🙂

Już po raz drugi uczniowie z technikum i szkoły branżowej w Zespole Szkół nr 1  zorganizowali, we współpracy z biblioteką, mikołajkowy wieczór czytania dzieciom. Można było poczuć świąteczną atmosferę, której towarzyszyły uśmiechy zadowolonych dzieci. Nie zabrakło też niespodziewanego gościa – Mikołaja we własnej osobie.