W dniu 27.11.2023 w Bibliotece Miejskiej w Lesznie odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów. Dwie uczennice naszej szkoły -Zofia Dzięcioł z klasy 2c oraz Wiktoria Para z klasy 2TR -otrzymały z rąk Wielkopolskiego Kuratora Oświaty stypendia Prezesa Rady Ministrów dla uczniów uzyskujących najlepsze wyniki w nauce. Na uroczystości obecni byli również Kurator delegatury Leszno oraz Prezydent Miasta Leszno. Uroczystość uświetnił swoim występem zespół The Kopernix.

Z okazji Dnia Kolejarza Zakład Robót Komunikacyjnych zaprosił w dniu 24 listopada Branżową Szkołę I Stopnia na dni otwarte do Sekcji Maszyn Torowych w Zbąszyniu. W trakcie zwiedzania uczniowie klas branżowych mieli okazję zapoznać się z najnowocześniejszym sprzętem zakupionym w Austrii, Niemczech i Czechach służącym do budowy, renowacji i utrzymania infrastruktury kolejowej. Oto krótka fotorelacja z wydarzenia.

21 listopada trzy klasy szkoły branżowej wybrały się wraz z wychowawczyniami na wycieczkę integracyjną do Poznania do Parku Trampolin. Wspólna zabawa trwała kilka godzin. Można było skorzystać z wielu atrakcji, wyskakać się i wyszaleć za wszystkie czasy. W drodze powrotnej młodzież pytała, kiedy powtórka, więc wycieczka z pewnością należała do udanych!

Sztandar szkoły pełni w każdej szkole funkcję reprezentacyjną jest symbolem naszej Małej Ojczyzny.

Z inicjatywy społeczności szkolnej i Cechu Rzemiosł Różnych ze Zbąszynia podjęliśmy działania zakupu Sztandaru dla szkoły branżowej naszego Zespołu Szkół nr 1 W Zbąszyniu.

Dlaczego pragniemy, aby nasza Branżowa Szkoła I Stopnia posiadała sztandar?
1. Posiadanie SZTANDARU wzmocni prestiż szkoły w środowisku lokalnym.
2. Wyróżni nas spośród innych szkół.
3. Pozwoli nam zaistnieć w trakcie uroczystości państwowych.
4. Podkreśli rozwój szkolnictwa branżowego w Zbąszyniu.
5. Da nam godny udział w życiu środowiska gminnego i powiatowego.

Już w najbliższym czasie podejmiemy szereg inicjatyw, które pozwolą na realizację tego projektu:
ogłosimy konkurs dla uczniów Zespołu Szkół nr 1 na projekt sztandaru oraz przeprowadzimy zbiórkę pieniędzy.

Niezmiernie miło nam również poinformować o inicjatywie podjętej przez Cech Rzemiosł Różnych ze Zbąszynia ponieważ już w najbliższą sobotę, tj. 18.11.2023r. o godzinie 20.00 Cech organizuje w Zbąszyńskim Centrum Kultury koncert Felicjana Andrzejczaka, z którego dochód zostanie przeznaczony na zakup sztandaru.

Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają końca XX w., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych w czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Biblioteki szkolne w budynku A i B naszej szkoły,  zaprosiły swoich czytelników do takich wydarzeń i akcji czytelniczych jak:

  1. Konkurs „Motyw książki w malarstwie- kto namalował te obrazy?”: zadaniem uczestników było odszukanie autora obrazu, który w swoim dziele zamieścił wizerunek książki. Wśród poprawnych odpowiedzi wylosowano i nagrodzono dziesięć osób.
  2. Na korytarzu szkoły przygotowano ścianę  z „Skrzydlatymi Słowami” czyli cytatami, powiedzeniami, aforyzmami o książkach i czytaniu.
  3. W sali bibliotecznej ustawiono regał z książkami „Bookflix” polecanymi przez uczniów  dla uczniów.
  4. Uczniów klas pierwszych branżowych zaproszono do szkolnej biblioteki na nietypową lekcję języka polskiego, na której przybliżono uczniom tradycje i obrzędy związane z Świętem Zmarłych w nawiązaniu do „Dziadów” Adama Mickiewicza.
  5. Wszystkich kochających czytać zaproszono do nadsyłania zdjęć promujących pasję czytania widzianą przez pryzmat obiektywu, czyli do udziału w zabawie czytelniczo-fotograficznej „ Przyłapani na czytaniu” – fotorelacja na profilu fb szkoły.
  6. To się czyta! W holu naszego liceum pojawiły się krótkie recenzje książek najchętniej czytanych przez młodzież szkolną. Uczniowie zachęcali w nich swoich rówieśników do przeczytania różnorodnych książek: młodzieżowych, obyczajowych, sensacyjnych, kryminalnych  oraz oraz  fantasy.
  7. W akcji czytelniczej booktalking wzięły udział klasy pierwsze i drugie liceum. Celem tego przedsięwzięcia było zachęcanie do sięgania po różnego rodzaju literaturę, podnoszenie poziomu czytelnictwa, ale także doskonalenie umiejętności autoprezentacji i umiejętności językowych. Zaprezentowano wiele książek różnego gatunku (od kryminałów, powieści obyczajowych, fantasy aż do książek biograficznych i psychologicznych).

  8. W bibliotece licealnej została przygotowana wystawa książek, które chętnie czytają nauczyciele i które chcieliby polecić swoim uczniom.
  9. Z okazji 100. rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej przygotowana została gazetka ścienna prezentująca różne ciekawostki z życia naszej Noblistki oraz najbardziej znane utwory tej poetki. Dodatkowo  Martyna Wencka i Klaudia Brzeska  będą reprezentowały nasze liceum  w konkursie recytatorskim wierszy  Wisławy  Szymborskiej „Niektórzy lubią poezję…”. Organizatorem tego konkursy dla uczniów szkół ponadpodstawowych w powiecie nowotomyskim jest Centrum Kultury i Biblioteka w Opalenicy.
  10. W obu budynkach na korytarzach szkoły umieszczono plakaty i informacje o korzyści płynących z czytania.

Dzień Zdrowego Śniadania wywodzi się z Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania zainicjowanego w 2007 roku przez ówczesnego komisarza Unii Europejskiej ds. zdrowia. Święto przypada 8 listopada, a jego celem jest promowanie dobrych nawyków żywieniowych i zachęcanie do spożywania regularnie śniadania. Śniadanie stanowi 25-30 proc. dziennego zapotrzebowania na energię, dlatego nie powinniśmy go pomijać. Według statystyk co czwarte dziecko w Polsce nie je porannego posiłku, a liczba młodych cierpiących na nadwagę w Europie co roku zwiększa się o kilkaset tysięcy. To przerażające dane, patrząc choćby przez pryzmat jakie problemy ze zdrowiem są tym spowodowane, m. in. cukrzyca, nadciśnienie, rak, depresja i wiele innych. W ramach Dnia Zdrowego Śniadania uczniowie naszego liceum rozsmakowali się w zdrowych przekąskach: jabłkach, marchewce, pomidorkach, ogórkach i bananach. Pamiętajcie proszę, że śniadanie to bardzo ważny posiłek w ciągu dnia, zaspokaja nasz głód i dostarcza energii!

 

Bardzo dziękujemy panu Wojtkowi Olejniczakowi za przychylność i ciekawą lekcję historii dla naszych uczniów ❤ Polecamy wystawę „Szable i podkowy – ułani w Zbąszyniu”.

Wystawa ta przyczynia się do pogłębienia i popularyzacji tradycji oraz promocji spuścizny historycznej i kulturowej naszej małej Ojczyzny.

#105rocznicaodzyskaniaNiepodległości #ZSnr1Zbaszyn #pamiętamy

W piątek 3 listopada maturzyści z klasy 4a oraz 5 technikum wraz z polonistkami z naszej szkoły pojechali do Poznania na seans filmowy, o którym ostatnio bardzo było głośno w mediach. Chodzi oczywiście o „Chłopów”- ekranizację powieści S.W. Reymonta. Film wywołał wielkie poruszenie, a co najważniejsze, maturzyści zgodnie przyznali, że jego znajomość może przydać się na tegorocznej maturze. Tym, którzy jeszcze wahają się czy warto go obejrzeć, mówimy zdecydowanie TAK!