Wycieczka do Gdańska

Gdańsk zimny ale gościnny

Od 23 do 25 listopada br. spędzaliśmy fajne chwile w Gdańsku z klasą 3c oraz kilkoma osobami z 2c, 3a i 3b oraz opiekunami Witoldem Silskim, Łukaszem Tarczewskim i Cezarym Pawelcem. Wyjechaliśmy w ramach programu „Poznaj Polskę”. Program pobytu był bogaty i interesujący. Pierwszego dnia tematem przewodnim był II wojna światowa. Zaczęliśmy od zwiedzania Westerplatte, potem przepłynęliśmy Czarną Perłą do Gdańska. Kolejne 2 godziny spędziliśmy w Muzeum II Wojny Światowej. Był to czas refleksji i zadumy nad okropieństwem wojny. Drugi dzień upłynął pod hasłem Solidarność i stocznia oraz walka o wolność i demokrację. Zwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności, Stocznię Gdańską, mieliśmy możliwość zasiąść w słynnej Sali BHP, gdzie toczyły się ważne dla naszego kraju rozmowy między ówczesną władzą a strajkującymi stoczniowcami. Po południu zwiedziliśmy również pierwszy statek wybudowany po wojnie w gdańskiej stoczni „Sołdek”. Wieczorem poczuliśmy już klimat świąteczny uczestnicząc w Gdańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym. Trzeci dzień spędziliśmy w Gdyni, zwiedzając żaglowiec „Dar Pomorza” i podziwiając różnorodność gatunków żyjących w morzu odwiedzając gdyńskie akwarium. Mimo mroźnej pogody, pospacerowaliśmy po Gdański, poczuliśmy klimat tego miasta, no i cały czas towarzyszył nam super humor.