Październik Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2022

W ramach MMBS odbyło się szereg działań mających na celu promocję biblioteki szkolnej, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej,  a także podnoszenie poziomu czytelnictwa  w naszej szkole.

„To się czyta!”

W holu szkoły pojawiły się krótkie recenzje  książek najchętniej czytanych przez młodzież szkolną.

Uczniowie zachęcali w nich swoich rówieśników do przeczytania różnorodnych książek (młodzieżowych, obyczajowych, sensacyjnych, kryminalnych   oraz  fantasy) .

„Skrzydlate słowa”

Szkolny hol ozdobiony został cytatami z wybranych przez uczniów książek. Każdy miał okazję wybrać zdanie, które na zawsze zapadło mu w pamięć i podzielić się tym z innymi.

Booktaling – czyli gawęda o książce

W tej akcji promującej czytelnictwo chodziło o ustną prezentację książek, zachęcenie do sięgania po różnego rodzaju literaturę, podnoszenie poziomu czytelnictwa, ale także doskonalenie umiejętności autoprezentacji i umiejętności językowych.

W tych gawędach o książkach wzięły udział klasy pierwsze, drugie i trzecie naszego liceum.

Zaprezentowano wiele książek różnego gatunku ( od sensacyjnych, kryminalnych, obyczajowych , fantasy po historyczne i biograficzne).  Uczniowie zachęcali do przeczytania m. in. takich książek jak:

Złodziejka książek – Markus Zusak

To – Stephen King

Chemia śmierci – Simon Beckett

Zapisane w kościach – Simon Beckett

W prażącym słońcu – Michel Bussi

Wigilia Wszystkich Świętych – Agatha Christie

Trylogia Hell – Katarzyna Barlińska

Obiecałem ci gwiazdy – Weronika Schmidt

Sekretny język kwiatów – Vanessa  Diffenbaugh

Flaw(less).  Opowiedz mi naszą historię – Marta Łabęcka

Szukając Alaski  – John Green

Zabić ptaka – Ewa Ostrowska

Okrutny książę – Holly Black

Miecz przeznaczenia – Andrzej Sapkowski

Kroniki Drugiego Kręgu.  Naznaczeni Błękitem – Ewa Białołęcka

Dobry doktor z Warszawy – Elisabeth Giffort

Życie jest piosenką – Jacek Cygan

Wystawa „Literacka Nagroda Nike”

W bibliotece szkolnej  została przygotowana wystawa książek, których autorzy zostali uhonorowani  prestiżową Nagrodą Literacką Nike. Nasi licealiści mieli okazję zapoznać się z nagrodzonymi książkami.

Wystawa    „Rok 2022- rokiem polskiego romantyzmu”

Przybliżenie sylwetek znanych i zasłużonych osób dla literatury i kultury narodowej.

Tydzień gier planszowych „Gry bez prądu”

W bibliotece szkolnej w czasie przerw oraz zastępstw uczniowie mieli okazję do wspólnej zabawy i rywalizacji  korzystając z „gier bez prądu”.

Tablica talentów

Swoją reaktywację przeżyła też „tablica talentów”, na której znalazły się pierwsze prace plastyczne naszych uczniów z klasy 1tr:  Karoliny Michałowskiej i  Nikoli Jokiel.

Zabawa plastyczna „Wiele twarzy Adama Mickiewicza”

W bibliotece szkolnej można było pobrać portrety polskiego wieszcza narodowego i ozdobić je w dowolnej technice plastycznej.