Polenaktion 1938

28 października 2021r. wspominamy 83. rocznicę Polenaktion – deportacji polskich Żydów ✡️🕎 z terenu III Rzeszy do Polski. Symboliczny szlaban graniczny w holu szkoły oddzielał teraźniejszość od przeszłości. Mijając go, uczniowie przenieśli się do Zbąszynia w 1938 roku, który zobaczyli dzięki fotografiom upamiętniającym tamte dni. Była to idealna okazja, aby zwrócić uwagę na kulturę i dziedzictwo historyczne w naszym mieście, uczcić pamięć o wydarzeniach z tamtych lat oraz przekonać się o odwadze i otwartości mieszkańców Zbąszynia na drugiego człowieka. Człowieczeństwo i wzajemne poszanowanie to wartości nieprzemijające.

W szkolnej bibliotece zorganizowana została wystawa tematyczna książek pt. „Wszyscy braćmi być powinni”.

Uczniowie uporządkowali też miejsce dawnego cmentarza żydowskiego w Zbąszyniu.

Składamy ogromne podziękowania p. Wojtkowi Olejniczakowi ❤️, prezesowi Fundacji TRES , za udostępnienie nam zdjęć, Drukarni GreenDruk ❤️ ze Zbąszynia za wydruk fotografii, p. Mateuszowi Basińskiemu ❤️, dyrektorowi ZCK , za życzliwość i wielkie wsparcie w realizacji przedsięwzięcia, p. Jędrzejowi Tratwalowi ❤️ i pracownikom ZGK ❤️ za odebranie od nas worków z liśćmi z dawnego cmentarza żydowskiego.

#zs1zbąszyń #ZSnr1wZbąszyniu #dniotwartychramion #1938 #SzkołaDialogu #Szkołapamięta