Pieśń dla Niepodległej

     Pod dumnie powiewającą biało-czerwoną flagą i z pieśnią na ustach zbąszyńskie placówki oświatowe uczciły 101. rocznicę odzyskania niepodległości.

            Z inicjatywy społeczności Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu 8 listopada na rynku naszego miasta odbyła się uroczystość pod hasłem „Pieśń dla Niepodległej”, do udziału w której zaproszono przedstawicieli władz miasta, uczniów Szkoły Podstawowej w Zbąszyniu, przedszkolaków z Przedszkola w Zbąszyniu oraz mieszkańców. Z kotylionami i flagami w barwach narodowych dzieci, młodzież i dorośli wspólnie odśpiewali hymn państwowy, który o godzinie 11.11 rozbrzmiewał w niemal wszystkich szkołach w całej Polsce. Następnie wykonano popularne pieśni patriotyczne: „Pierwszą Kadrową”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Piechotę” i „Roty”. Historię pieśni, które stanowią świadectwo waleczności i niezłomności Polaków i które prowadziły ich w trudnych czasach zaborów ku niepodległości, przypomniały uczennice Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu – Alicja Gajdecka i Wiktoria Klimek.

Uroczysty charakter spotkania podkreśliły elementy ceremoniału wojskowego – wciągnięcie flagi państwowej na maszt, składanie meldunku przez dowódcę oddziałów klas mundurowych Liceum Garczyńskiego – Aleksandra Tomińskiego oraz przegląd oddziałów dokonany przez dyrektora szkoły Bogusława Pietrusiewicza.

Pieśni patriotyczne w takiej oprawie i śpiewane przez przedstawicieli kilku pokoleń zbąszynian – wykonane w miejscu, pamiętającym wydarzenia z małej i wielkiej historii –  pozwoliły godnie uczcić pamięć bohaterów walki o wolność naszej ojczyzny.

Ta inicjatywa uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu uświetniła obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście. Warte podkreślenia jest, że od wielu lat takie i podobne wydarzenia, których organizatorem lub współorganizatorem jest kadra pedagogiczna i młodzież z tej jedynej w Zbąszyniu szkoły średniej, pięknie upamiętniają historię naszego miasta i kraju, jednocześnie promując uniwersalne wartości, takie jak patriotyzm, tolerancja i empatia, a także kształtując postawy społeczności lokalnej.

Biało-czerwone serca uczniów ZS nr 1 w Zbąszyniu