,

Biuro Karier: Geoinformatyka – i tam studiują nasi absolwenci ;)

Kiedy Kornelia Bielaszewska odebrała świadectwo maturalne nie mogła uwierzyć – 96% zdających w kraju geografię rozszerzoną uzyskało wynik niższy niż jej. Była szczęśliwa. Na
dalszy etap swojej edukacji wybrała Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych, specjalność –geoinformatyka o kierunku inżynierskim.
Na tym kierunku przedmiotów związanych z geografią jest niewiele, więc trochę żałuję, że nie wybrała geodezji i kartografii lub logistyki. Postanowiła jednak wytrwać do końca i
uzyskać tytuł inżyniera, a potem magistra. Na geoinformatyce dominują przedmioty związane z matematyką, statystyką, programowaniem. Kierunek bardzo trudny, wymagający solidnej i systematycznej nauki. Na I roku było 90 studentów, na III zostało już tylko 40.
Jednak Kornelia radzi sobie dobrze, nie poddała się Jest wśród tej czterdziestki razem z Anią Halasz, również absolwentką naszego liceum. Studentka poleca ten kierunek uczniom zainteresowanym informatyką, realizującym ten przedmiot w zakresie rozszerzony.
Dziękujemy Kornelii za cenne wskazówki i życzymy powodzenia na egzaminach w sesji zimowej oraz w dążeniu do uzyskania tytułu inżyniera !!!
Kilka informacji o geoinformatyce dla naszych uczniów:
Geoinformatyka jest specjalnością dającą zaawansowane kompetencje, pozwalające podjąć pracę w instytucjach publicznych odpowiedzialnych za zarządzanie
środowiskiem, w sektorze wydobywczym, energetyce, transporcie, wojsku, firmach doradczych opracowujących m.in. analizy przestrzenne.
Absolwenci specjalności będą potrafili w pełni profesjonalnie obsługiwać najnowsze rozwiązania teleinformatyczne wykorzystywane w ww. obszarach i będą gotowi do
podjęcia pracy w instytucjach publicznych, a także w korporacjach i firmach konsultingowych. Absolwenci Geoinformatyki wypełnią zasadniczą lukę na rynku pracy w całym kraju.
Kompetencje absolwenta specjalność Geoinformatyka:
– tworzenie modeli cybernetycznych, strukturalnych i funkcjonalnych,
oprogramowania, skryptów i algorytmy do analiz przestrzennych zjawisk fizyczno-geograficznych
i społeczno-ekonomicznych
– symulacje komputerowe,
– TIK (w tym geokodowanie informacji przestrzennej; pozyskiwanie i obróbka tzw. big data),
– systemy informacji geograficznej w projektowaniu i analizach.