Nasi młodzi artyści na „Myślach Nieuczesanych”

Dnia 23 listopada 2018 r. w wolsztyńskim liceum ogólnokształcącym odbyła się gala VII edycji Rejonowego Konkursu Poetycko-Prozatorskiego  „Myśli Nieuczesane w poezji i muzyce”. W owym konkursie uczestniczyło również pięcioro reprezentantów Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu – troje uczniów w kategorii śpiewu oraz dwie uczennice w kategorii poezji.

Podróż do Wolsztyna minęła w śpiewnych nastrojach. W pięknie ozdobionej na tę okazję auli szkoły zebrali się uczestnicy konkursu, jurorzy oraz widownia. Imprezę rozpoczęły występy wokalistów rywalizujących ze sobą o zwycięstwo w kategorii śpiewu.  Następnie przeprowadzono głosowanie wśród widzów, którzy mogli przyznać nagrodę publiczności swojemu faworytowi lub faworytce, oraz nastąpiła krótka przerwa, podczas której jurorzy udali się na konsultacje. Po jej zakończeniu odbyło się znakomite przedstawienie rodem z lat dwudziestych, podczas którego młodzi artyści w wytwornych strojach śpiewali dawne przeboje, odgrywając przy tym zabawne scenki. Na przemian z muzyką były recytowane także wiersze uczestników biorących udział w konkursie. Tematyka utworów była zróżnicowana. Opowiadały one o miłości zarówno szczęśliwej, jak i nieszczęśliwej, o trudach życia i dorastania, poruszały poważne problemy współczesnego świata, a przede wszystkim silną dłonią łapały za serce ich słuchaczy, przyprawiając o wzruszenie oraz zmuszając do refleksji. Po owym przedstawieniu nastąpiło ogłoszenie wyników. Reprezentantka naszej szkoły, Karolina Torchała, dzięki swojemu głosowi, który powalił wszystkich na kolana, zajęła drugie miejsce, mimo iż konkurencja reprezentowała bardzo wysoki poziom. Natomiast obie nasze reprezentantki w kategorii poezji, Kornelia Smogur i Selena Soporowska, dostały wyróżnienia za wiersze, których były autorkami. Radości było co niemiara, a dla jej dopełnienia wszystkich zgromadzonych poczęstowano wykwintnymi ciastami pieczonymi przez uczniów wolsztyńskiego liceum. W ten oto sposób zarówno dusza, jak i ciało zaznały tego dnia istnego raju.

Wspaniałym jest to, że w dzisiejszym świecie, w dobie Internetu, telefonów, komputerów i rozwoju sztucznej inteligencji, są nadal ludzie o głębokim wnętrzu i wspaniałych talentach, którymi chcą dzielić się ze światem – młodzi ludzie, którzy piszą, śpiewają, marzą. Właśnie tacy wzięli udział w tym wzniosłym wydarzeniu.

Selena Soporowska