Bezinteresowna pomoc…

       Okres nauki w szkole wydaje się najwłaściwszy dla kreowania postaw altruistycznych. Młodych ludzi cechuje bowiem poczucie wspólnoty. Są oni skłonni akceptować te same normy i zasady, wykazywać otwartość i ciekawość świata. Wolontariat odciska swoje dobroczynne piętno we wszystkich dziedzinach życia, jest jedyną w swoim rodzaju formą kształcenia. W obecnych czasach trudno znaleźć inne, lepsze narzędzie edukacji obywatelskiej. Młodzież ma szansę uczestniczyć w zajęciach zgodnie z zainteresowaniami, podjąć się zadań wzbogacających jej do świadczenia i umiejętności. Udział w wolontariacie w wyniku nabytych doświadczeń pozwala sprecyzować zainteresowania, znaleźć pomysł na zawód, studia, a czasem po prostu dorosnąć.

Rok szkolny 2016/2017 został ogłoszony przez MEN Rokiem Wolontariatu. Nasza szkoła czynnie odpowiedziała na ten apel. Razem z opiekunkami panią Knop  i Szulc wolontariusze z Zespołu Szkół Nr 2 rozpoczęli kilka bardzo pożytecznych akcji. A oto przykład jednej z nich…

Uczniowie klas czwartych technicznych, jako wolontariusze odwiedzają Dom Dziennego Pobytu „Senior Vigor” w Zbąszyniu. Dzięki uprzejmości pani Marty Nowotnik pomagają podopiecznym tego domu, w zdobyciu umiejętności z zakresu podstawowej obsługi komputera.

W przystępny sposób przekazują wiedzę na temat najpopularniejszych programów takich jak  Edytor tekstu czy Paint. Dzięki wolontariuszom Seniorzy dowiadują się jak korzystać z poczty elektronicznej, jak rozmawiać i nawiązywać kontakty np. przez Skype’a, a także jak zrobić zakupy na Allegro.

Komputery są dzisiaj prawie wszędzie. Dzięki zajęciom jakie prowadzi Szkolny Klub Wolontariusza przy Zespole Szkół nr 2  z Domem „ Senior Vigor”, jego podopieczni mogą pewniej wkroczyć w świat nowoczesnych technologii.

received_1006734336118956 received_1006734339452289