Świtezianki na Nocy Świętojańskiej – to uczennice naszej szkoły!

Noc świętojańska to najkrócej mówiąc święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Powszechnie obchodzone było na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie. Tegoroczne obchody tego święta przypadły 25 czerwca i obchodziliśmy je nad jeziorem w Nowej Wsi Zbąskiej.

            Noc tę uatrakcyjniły z pewnością występy tancerza ognia oraz dziewcząt naszej szkoły, które specjalnie na tę okoliczność razem z opiekunkami –p. Bernadetą Lejwodą i p. I. Skałecką, przygotowały układ taneczny oddający charakter dawnych  obrzędów i rytuałów. Nie zabrakło zatem pięknych, zwiewnych szat dziewcząt, wianków, nastrojowej muzyki, ognia i wody, jak to właśnie bywało w tego typu widowiskach. Większość widowni wyczekiwała z niecierpliwością końcowej części przedstawienia, w której to dziewczęta wchodziły do wody i puszczały na wodę spektakularne wieńce.

            Nasze tegoroczne Świtezianki to:

  1. Monika Tratwal (tegoroczna absolwentka kl. IV TE)
  2. Natalia Rybak ( uczennica kl. IV TE)
  3. Edyta Skrzypczak (uczennica kl. III TEO)
  4. Eliza Kaczmarek (kl. III TEO)
  5. Julita Spychała (kl. III TEO)
  6. Weronika Burzyńska (kl. II TE)
  7. Daria Pikiołek (kl. II TE)
  8. Weronika Dorożała (kl. II TE)

Jeszcze raz dziękujemy za udział i zapraszamy za rok!!!