Uroczysty apel

Witaj, majowa jutrzenko,
świeć naszej polskiej krainie,
uczcimy ciebie piosenką,
która w całej Polsce słynie.

 

         Ta i kilka innych pieśni patriotycznych zabrzmiało podczas uroczystego apelu

 w Zespole Szkół nr 2 w Zbąszyniu, który został przygotowany z okazji kolejnej rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystość zaaranżowana została przez nauczycielkę historii, panią Monikę Niezborałę wraz z kilkoma uczennicami klasy czwartej. Przedstawiono krótką historię tego  święta, przypomniano wagę i istotę podpisania tejże uchwały, która tak naprawdę   regulowała ustrój prawny ówczesnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Wielu młodych ludzi z pewnością zastanawia się nad zasadnością obchodzenia tego typu rocznic. My uparcie uważamy, że należy znać swoje pochodzenie, historię i korzenie, choćby dlatego, by wiedzieć, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie.  To prawdziwy zaszczyt dla nas, Polaków.

DSC00208  apel

I. Skałecka